Σαρωτική Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, “διπλό” επιβίωσης για την Μπράιτον

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Λέστερ επιβλήθηκαν άνετα της Μπόρνμουθ και Κρίσταλ Πάλας, αντίστοιχα. Νίκη παραμονής για την Μπράιτον

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σκόρπισε την Μπόρνμουθ στο «Ολντ Τράφορντ», καθως επικράτησε εύκολα με 5-2 στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Premier League. Με αυτή τη νίκη η Γιουνάιτεντ έφτασε τους 55 βαθμούς και την τέταρτη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι παραμένουν στους 27 βαθμούς και στην επικίνδυνη ζώνη.

Η Μπόρνμουθ άνοιξε το σκορ στο 15’ με Στάνισλας ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ στην Premier League. Ο Άγγλος έκανε απίθανη ποδιά στον Χάρι Μαγκουάιρ, νίκησε τον Ντε Χέα και έστειλε την μπάλα στην κλειστή του γωνιά της εστίας για το 0-1.

Τα χαμόγελα δεν κράτησαν για πολύ στην Μπόρνμουθ μιας και ο Γκρίνγουντ, έφερε το ματς στα ίσα στο 29′ χάρη σε «κεραυνό» που εξαπέλυσε φτάνοντας τα 7 γκολ στην Premier League χωρίς να έχει συμπληρώσει τα 18 του χρόνια. Την ανατροπή έκανε ο Ράσφορντ στο 35’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Μέσα σε 18 λεπτα οι «κόκκινοι διάβολοι» έκαναν τον 0-1, 3-1 υπερ τους χάρις στο γκολ του Μαρσιάλ (45’+2’), ο οποίος έγινε ο πρώτος παίκτης στην Premier League που έφτασετα δέκα γκολ μέσα στο 2020.

Η Μπόρνμουθ προσπάθησε να μειώσει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κίνγκ στο 50’ όμως η Γιουνάιτεντ είχε άλλα σχέδια για την συνέχεια της αναμέτρησης. Ο Γκρίνγουντ και ο Φερνάντες πέτυχαν ακόμα δύο γκολ στο 54’ και στο 59’ αντίστοιχα διαμορφώνοντας το σκορ σε 5-2.

Λέστερ – Κρίσταλ Πάλας 3-0

Εύκολο απόγευμα είχε και η Λέστερ κόντρα της Κρίσταλ Πάλας που επικράτησε με 3-0 στο παιχνίδι που διεξήχθη την ίδια ώρα.

Το σκορ για τις «αλεπούδες» άνοιξε ο Ιχεανάτσο στο 49’ ενώ δυο γκολ πέτυχε ο Βάρντι στο 77’ και στις καθυστερήσεις (90’+5’) για το τελικό 3-0. Με αυτή την νίκη η Λέστερ έφτασε τους 58 βαθμούς. Σε αντίθεση με την Κρίσταλ Πάλας που δεν μπόρεσε να βρει το γκολ και παρέμεινε στους 42 βαθμούς.

Νόριτς – Μπράιτον 0-1

Βήμα για την παραμονή στην κατηγορία έκανε η Μπράιτον, που επικράτησε με 1-0 της Νόριτς το «Carrow Road», η οποία πλεον επιζητά ένα «θαύμα» για να μην υποβαθμιστεί.

Η Μπράιτον με το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης που πέτυχε ο Τροσάρ στο 25ο λεπτό για το 1-0 «κλείδωσε» την παραμονή στην κατηγορία. Με αποτέλεσμα να βρεθεί στο +9 από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι είχαν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ίντα, χάνοντας ετσι την ευκαιρία να επαναφέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Με αυτόν τον τρόπο, η Νόριτς παρέμεινε στους 21 βαθμούς και στην τελευταία θέση, ενώ η Μπράιτον έφτασε τους 36.