Α1 Βόλεϊ Ανδρών: Εύκολη νίκη για Ολυμπιακό και πρόκριση στους τελικούς των play offs

Την απόλυτη ανατροπή έκανε ο Ολυμπιακός στις νίκες κόντρα στον Φοίνικα και με 2-1 πέρασε στους τελικούς των play offs.

Σε ένα ματς που δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες, ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη με 3-0 σετ και παράλληλα την πρόκριση στους τελικούς του Final-4 απέναντι στον Φοίνικα Σύρου.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν ηττηθεί στο πρώτο παιχνίδι από την ομάδα της Σύρου, ωστόσο ισοφάρισαν την σειρά την περασμένη Πέμπτη και έφτασε στην μεγάλη ανατροπή, βγάζοντας νοκ-άουτ τον Φοίνικα.

Καλό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι που είχε διάφορα δύο πόντων μέχρι το 7-5. Στην συνέχεια ο Φοίνικας αντέδρασε, με το σετ να πάει πόντο πόντο. Εν τέλει ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 σετ, με 25-21.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ, παίρνοντας προβάδισμα γρήγορα με 3-0 και 4-1. Ο Φοίνικας έφτασε στο -1 στο 4-3, αλλά ο Ολυμπιακός παρέμενε μπροστά στο σκορ. Οι Πειραιώτες δεν δυσκολεύτηκαν και πήραν το σετ με 25-14, κάνοντας το 2-0.

Στο τρίτο σετ οι ερυθρόλευκοι ήταν καθόλη τη διάρκεια μπροστά στο σκορ. Ο Φοίνικας πάλεψε να μείνει κοντά στο σκορ, αλλά μετά το 6-4 ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και πήρε διαφορά. Οι Πειραιώτες έφτασαν μέχρι και το +6 στο 20-14. Ο Φοίνικας Σύρου με ένα σερί 4-0 έφτασε στο 20-18. Ο Ολυμπιακός πήρε το σετ ωστόσο, με 25-22, έκανε το 3-0 και το 2-1 στις νίκες, περνώντας στους τελικούς των play offs της Volley League των ανδρών.

Τα σετ: 25-21, 25-14, 25