Εκμεταλλεύτηκε την ατυχία της Σασουόλο η Νάπολι

Τους τρεις βαθμούς της νίκης πήρε η Νάπολι κόντρα στη Σασουόλο που μέτρησε τέσσερα ακυρωθέν γκολ!

Επιστροφή στις νίκες για τη Νάπολι που επικράτησε της Σασουόλο με 2-0 στο Σαν Πάολο, στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής της Serie A. Οι γηπεδούχοι πλέον πλησίασαν την Μίλαν με 59 βαθμολογικά, ενώ η Σασουόλο γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της και παρέμεινε στους 48.

Η ανώτερη αγωνιστικά Νάπολι πήρε κεφάλι στο σκορ με το γκολ του Χισάι μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν με σουτ στην κίνηση έστειλε με δύναμη χαμηλά στην δεξιά γωνία της εστίας.

Η Νάπολι συνέχισε να έχει χαμένες ευκαιρίες με τους Ινσινιε και Ζιελίνσκι, ωστόσο η φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα με τον Ντουριτσιτς στο 32’ όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Πέντε λεπτα αργότερα ο Τσουροσιτς βρήκε ξανά δίχτυα για Σασουόλο, όμως η φάση θεωρείται ως μη γενομένη λόγω οφσάιντ του Τραορέ στη αρχή της φάσης(37’).

Πριν την ανάπαυλα οι Ναπολιτάνοι είχαν ακόμα μία χαμένη ευκαιρία του Χισάι, όμως η αντίδραση του Κονσίλι δεν άργησε να έρθει, κρατώντας την μπάλα μακριά από την εστία του.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Σασουόλο έφτασε στην πηγή… αλλά πάλι δεν κατάφερε να πιει νερό,  αφού και το τρίτο γκολ που πετυχε ο Καπούτο ακυρώθηκε ξανά ως οφσάιντ μετά από την χρήση του VAR.

“Κακός δαίμονας” της Σασουόλο το VAR, αφού και το τέταρτο γκολ που πέτυχαν με σκόρερ αυτή την φορά τον Μπεράτι για μια ακόμα φορά δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ στο 61’!

Στο 87’ η Νάπολι βρέθηκε μια ανάσα από το να κλειδώσει την υπόθεση νίκη, αλλά το πλασέ του Πολιτάνο, τράνταξε στο δεξί δοκάρι. Τελικά στο 3ο λεπτό του έξτρα χρόνου ο Άλαν διαμόρφωσε το τελικό 2-0 με το απίστευτο απευθείας σουτ από την άκρη της περιοχής.

Νάπολι: Οσπίνα, Ντι Λορέντζο, Μανωλάς (60’ Μαξίμοβιτς), Κουλιμπαλί, Χισάι, Πένια, Λόμποτκα, Ζιελίνσκι, Καγεχον (66’ Πολιτάνο), Μίλικ (66’ Μέρτενς), Ινσίνιε

Σασουόλο: Κονσίλι, Ολιβέιρα, Φεράρι, Μάρλον, Μουλντουρ, Λοκατέκι, Μαγκνανέλι, Τραορέ (71’ Πασπαντόρι), Ντουριτσιτς, Μπεράρντι, Καπουτο