Ανέβηκε δεύτερη η Ίντερ, νίκη για Πάρμα

Με νίκη έφυγαν από τις έδρες των Μπρέσια και Τζένοα, οι Πάρμα και Ίντερ, αντίστοιχα.

Η Ίντερ απέδρασε με τους βαθμούς της νίκης, απο την έδρα της Τζένοα με σκορ 3-0 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Τη νίκη πήρε και η Πάρμα στην έδρα της Μπρέσια με σκορ 2-1, για την 36η αγωνιστική της Serie A.

Στη δεύτερη θέση με 76 βαθμούς ανέβηκε η Ίντερ και στο +1 από την Αταλάντα. Στην 14η θέση με 43 βαθμούς η Πάρμα, ενώ 17η βρίσκεται η Τζένοα στο +4 από την Λέτσε και την ζώνη του υποβιβασμού. Στη 19η θέση με 24 βαθμούς η Μπρέσια.

Στο “Μάριο Ριγκαμόντι” η Πάρμα είχε δοκάρι, μετά από σουτ του Καπράρι μέσα από την περιοχή, στο 49ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, στο 59′, μετά από γύρισμα του Κουλουσέφσκι, ο Νταρμιάν έκανε την προβολή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (0-1).

Οι πανηγυρισμοί των παικτών της Πάρμα δεν κράτησαν πολύ, καθώς η Μπρέσια έφτασε στην ισοφάριση τρία λεπτά αργότερα. Στο 62′ ο Ντεσένα έγινε κάτοχος της μπάλας και με σουτ, έκανε το 1-1.

Η Πάρμα τελικά έφυγε με το “διπλό” από την Μπρέσια. Στο 81′ με ένα πανέμορφο μακρινό σουτ από τον Κουλουσέφσκι, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα και έγινε το 1-2 για τους φιλοξενούμενους, που πήραν την νίκη.

Μπρέσια: Αντρενάτσι, Σεμπρίνι (Γκέζι 88′), Γκασταλντέλο (Παπέτι 66′), Μανγκραβίτι, Ματέγιου, Σπάλεκ (Μαρτέλα 79′), Τόναλι, Ντεσένα, Ζρμχαλ, Αγιέ, Τορεγκρόσα.

Πάρμα: Σέπε, Νταρμιάν, Ντερμάκου, Ιακοπόνι (Πεζέλα 69′), Λαουρίνι (Σπροκάτι 69′), Κούτσκα (Σιλιγκάρντι 57′), Μπαρίλα, Κούρτικ, Ζερβίνιο (Ινγκλέσε 76′), Κουλουσέφσκι, Καπράρι (Άλβες 70′).

Στη Γένοβα και το “Λουίτζι Φεράρι” η Ίντερ έφυγε με το τρίποντο, κόντρα στην Τζένοα. Η Ίντερ ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 1-0, με τέρμα του Λουκάκου στο 34′.

Ισορροπημένο το δεύτερο ημίχρονο, με λίγες φάσεις και από τις δύο ομάδες. Η Ίντερ σφράγισε την νίκη με τέρμα του Αλέξις Σάντσες στο 83ο λεπτό (2-0). Μάλιστα οι Νερατζούρι πέτυχαν και 3ο τέρμα με τον Λουκάκου στο 90+3′, για το τελικό Τζένοα-Ίντερ 0-3.

Πάρμα: Περίν, Ζαπάτα, Ρομέρο, Γκολντανίγκα, Άνκερσεν (Γκιγλιόνε 74′), Ροβέλα (Ντέστρο 76′), Γιάγκελο, Μπεχράμι (Σον 57′), Κριστσίτο, Φαβίλι (Πάντεφ 70′), Πιναμόντι.

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Γοντίν, Ρανόκια, Σκρίνιαρ (Νταμπρόσιο 64′), Μπιράγκι (Άσλεϊ Γιάνγκ 84′), Γκαγλιαρντίνι, Μόουζες (Καντρέβα 84′), Μπρόζοβιτς, Έρικσεν (Βαλέρο 64′), Λαουτάρο Μαρτίνεζ (Αλέξις Σάντσες 64′), Λουκάκου.