Σε απόσταση βολής η Λάτσιο από την κορυφή, πισωγύρισμα για την Νάπολι

Γερό “χαστούκι” για την Νάπολι, που ηττήθηκε με 3-2 στην έδρα της από την Λέτσε, για την 23η αγωνιστική της Σέριε Α. Το “διπλό” πήρε η Λάτσιο με 1-0 στην έδρα της Πάρμα, ενώ πολύτιμη ήταν και η νίκη της Τζένοα με 1-0 κόντρα στην Κάλιαρι.

Νάπολι – Λέτσε 2-3

Η Λέτσε ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό, με τον Λαπάντουλα (1-0). Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Νάπολι ισοφάρισε (1-1) με τον Μίλικ, στο 49′. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την απάντηση και πήραν εκ νέου προβάδισμα με τον Λαπάντουλα και πάλι, να κάνει το 2-1. Ο Μανσούκο έκανε το 3-1 στην συνέχεια και το 82ο λεπτό, με τον Καγιεχόν απλά να μειώνει σε 3-2 για την Νάπολι, στο 90′.

Τρίποντο “ανάσα” για την Λέτσε που παραμένει 17η με 22 βαθμούς. Στην 11η θέση η Νάπολι με 30 βαθμούς, μετρούσε ένα σερί τριών συνεχόμενων νικών.

Βυθίστηκε κι άλλο η ΣΠΑΛ

Η ΣΠΑΛ ηττήθηκε εντός έδρας από την Σασουόλο με 2-1, σε ένα πολύ ανοιχτό παιχνίδι, με πολλές φάσεις.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν στο 23′ το σκορ με κοντινή κεφαλιά του Μπονιφαζί. Στο 65′ η Σασουόλο ισοφάρισε, με πέναλτι του Καπούτο, που σκόραρε για 11η φορά την φετινή σεζόν. Η μεγάλη ανατροπή της Σασουόλο ήρθε στο 90ο λεπτό με κεφαλιά του Μπόγκα, μετά από ασίστ του Μπεράρντι.

Η ΣΠΑΛ βρίσκεται στον πάτο της βαθμολογίας με 15 βαθμούς, σε αντίθεση με την Σασουόλο που βρίσκεται στην 12η θέση με 29 βαθμούς.

Δύσκολο διπλό η Λάτσιο, γκέλαρε η Ουντινέζε

Η Λάτσιο κατάφερε και έφυγε με την νίκη από την έδρα της μαχητικής Πάρμα (0-1), με γκολ του Καϊσέδο στο 41ο λεπτό.

Η Λάτσιο βρίσκεται στην 2η θέση και περιμένει στραβοπάρημα της Ίντερ, στο ντέρμπι με την Μίλαν, ενώ βρίσκονται και στο -1 από την Γιουβέντους. Η Πάρμα από την άλλη βρίσκεται στην μέση της βαθμολογίας με 32 βαθμούς, μόλις 2 μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στο Γιουρόπα Λιγκ.

Σημαντική ήταν η ισοπαλία της Μπρέσια, στην έδρα της (1-1), απέναντι στην Ουντινέζε. Τα γκολ σημειώθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την Μπρέσια να ανοίγει το σκορ στο 81′ με τον Μπισόλι, ωστόσο δεν μπόρεσε να πάρει τους βαθμούς της νίκης, καθώς στο 90+3′ ο Ντε Πο με πλασέ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Την καλή της αγωνιστική κατάσταση, έδειξε σε άλλο ένα παιχνίδι η Κάλιαρι. Οι “Ροσομπλού” ηττήθηκαν στην Γένοβα, από την Τζένοα με 1-0, με τέρμα του Πάντεφ στο 43ο λεπτό.

Η Κάλιαρι μετρά 9 ματς χωρίς νίκη, με 5 ήττες και τέσσερις ισοπαλίες και βρίσκεται στην 9η θέση με 32 βαθμούς. Από την άλλη πλευρά η Τζένοα πήρε μια σημαντική νίκη για την μάχη της παραμονής. Βρίσκεται στην 18η θέση με 19 βαθμούς.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 23ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 7 Φεβρουαρίου

Ρόμα – Μπολόνια 2-3 (22′ αυτ. Ντενσβίλ, 72′ Μχιταριάν / 16′ Ορσολίνι, 26′, 51′ Μπάροου)