Serie A: «Αυτοκτονία» της Ίντερ στην Μπολόνια

Η Ίντερ ηττήθηκε με ανατροπή από τη Μπολόνια και βρίσκεται δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Μίλαν.

Σε εξ’ αναβολής αναμετρήσεις του ιταλικού πρωταθλήματος, η Ίντερ αυτοκτόνησε στην Μπολόνια και ηττήθηκε με 1-2 από την τοπική ομάδα, ενώ η Ουντινέζε διέλυσε με 0-4 την Φιορεντίνα και η Αταλάντα σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι ήρθε ισόπαλη με 4-4 κόντρα στην Τορίνο.

Η Ίντερ εξανέμισε το πλεονέκτημα που είχε στην διεκδίκηση του τίτλου, καθώς βρισκόταν στο -2 από την Μίλαν με παιχνίδι λιγότερο σε αυτό οι “Νερατζούρι” αν και προηγήθηκαν νωρίς με τον Πέρισιτς στο 3ο λεπτό δεν κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμα τους και το πλήρωσαν αρχικά με το τέρμα του Αρναούτοβιτς στο 28′ και μετά από σωρεία χαμένων ευκαιριών, η Ίντερ δέχτηκε το τέρμα της ανατροπής με τον Σανσόνε στο 81ο λεπτό που υπέγραψε το προβάδισμα της Μίλαν.

Στην Φλωρεντία, η Ουντινέζε έκανε πάρτι στο Αρτέμιο Φράνκι, καθώς έβαλε 4 γκολ στη Φιορεντίνα (0-4). Ο Μαρί στο 12ο λεπτό άνοιξε τον χώρο τον γκολ για τους φιλοξενούμενους και ο Ντεολοφέου στο 36ο λεπτό έκανε δύο τα γκολ της ομάδας του. Ο Γουάλας στο 91′ έκανε το 0-3 και το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ουντότζι στο 94ο λεπτό.

Στο Μπέργκαμο σε ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές Αταλάντα και Τορίνο μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο τελικό 4-4. Η Τορίνο πήρε κεφάλι στο σκορ στο 4ο λεπτό με τον Σανάμπρια στο 4ο λεπτό. Η Αταλάντα έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Μουριέλ στο 18′ και πέντε λεπτά αργότερα, πήραν το προβάδισμα με τον Ντε Ρουν. Η Τορίνο στην συνέχεια βρήκε τρία τέρματα με τον Λούκιτς στο 36′ και το 63′ και το αυτογκόλ του Φρόιλερ στο 67ο λεπτό. Η Αταλάντα παρόλο που ήταν με πλάτη στον τοίχο βρήκε δίχτυα με τον Πάσαλιτς στο 78′ και ο Μουριέλ στο 84ο λεπτό έδωσε τον βαθμό στην ομάδα του Γκασπερίνι.