Serie A: «Άλωσε» τη Ρώμη η Ίντερ

Η Ίντερ με τρία γκολ από το ημίχρονο, πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ρόμα

Η Ίντερ νίκησε μέσα στο Ολίμπικο τη Ρόμα με 0-3, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Serie A.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι ήταν ανώτερη και «καθάρισε» το ματς από το πρώτο ημίχρονο, όταν πέτυχε και τα τρία γκολ της με τους Τσαλχάνογλου (15′), Ντζέκο (24′) και Ντάμφρις (39′).

Oι “νερατζούρι” διατηρήθηκαν στον έναν βαθμό από την πρωτοπόρο Μίλαν και περιμένουν το Νάπολι-Αταλάντα το βράδυ, προκειμένου να δουν που θα βρίσκονται μετά το τέλος της αγωνιστικής. Από την άλλη, οι “τζιαλορόσι” έμειναν στην 5η θέση και στους 25β.

Μίλαν-Σαλερνιτάνα 2-0 (5′ Κεσί, 18′ Σαλεμάκερς)

Ρόμα-Ίντερ 0-3 (15′ Τσαλχάνογλου, 24′ Ντζέκο, 39′ Ντάμφρις )