Serie A: Ανατροπή στο 90+3′ για τη Μίλαν κόντρα στην Ουντινέζε

Με ήρωα τον Νοά Οκαφόρ, η Μίλαν πήρε σημαντικό διπλό στο Ούντινε

\Για την 21η αγωνιστική της Serie A η Μίλαν επικράτησε της Ουντινέζε με 3-2, ενώ η Ρόμα αγχώθηκε ωστόσο τα κατάφερε να νικήσει την Ελλάς Βερόνα στο ντεπούντο του Ντανιέλε Ντε Ρόσι στον πάγκο.

Στο ημίωρο, ο Λόφτους Τσικ σκόραρε για το 0-1 ωστόσο λίγο αργότερα η αναμέτρηση διεκόπη για περίπου δέκα λεπτά καθώς ο γκολκίπερ της Μίλαν, Μάικ Μενιάν δέχθηκε ρατσιστική επίθεση και αφού ειδοποίησε τον διαιτητή, ο οποίος δεν προέβη σε καμία ενέργεια αποφάσισε να αποχωρίσει από το γήπεδο, με τους συμπαίκτες του να τον ακολουθούν.

Οι “ροσονέρι” ήταν φανερά επηρεασμένοι από τη διακοπή και δέχτηκαν δύο γκολ από τους Λάζαρ Σάμαρτζιτς και Φλοριάν Τοβέν.

Τελικά, η ομάδα του Πιόλι βρήκε τη λύση στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Νοά Οκαφόρ σκόραρε και έδωσε σημαντική νίκη στην Μίλαν που έφτασε τους 45 βαθμούς στο -4 από την Γιουβέντους.

Η Ρόμα στο πρώτο της παιχνίδι με τον Ντανιέλε Ντε Ρόσι στον πάγκο ως τεχνικό νίκησε την Ελλάς Βερόνα με 2-1 ξεκινώντας έτσι με το δεξί την πορεία του. Οι Ρόμελου Λουκάκου και Λορέντζο Πελεγκρίνι, έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους “τζιαλορόσι” πριν από τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 76ο λεπτό με τον Μάικλ Φολορούνσο.

Ρόμα-Βερόνα 2-1 (19΄ Λουκάκου, 25΄ Πελεγκρίνι – 76΄ Φολορούνσο)

Ουντινέζε-Μίλαν 2-3 (42΄ Σάμαρτζιτς, 62΄ Τοβέν – 31΄ Λόφτους Τσικ, 83΄ Γιόβιτς, 90+3΄ Οκαφόρ)