Serie A: Απώλεια βαθμών για Αταλάντα

Δεν μπορεί να χαρεί στο «Μπέργκαμο» η Αταλάντα.

Η Αταλάντα σημείωσε την 12η απώλεια σε 16 εντός έδρας παιχνίδια καθως έχασε 1-2 από την Ελλάς Βερόνα. Χάνοντας το «τρένο» της Ευρώπης.

Συνεχίζεται η κατηφόρα για την Αταλάντα, ύστερα από την ήττα τους απ’ την Λειψία (2-0) και τον αποκλεισμό από τα ημιτελικά του Europa League, οι «μπεργκαμάσκι» γνώρισαν και τρίτη σερί ήττα στη Serie A, αυτή τη φορά απ’ τη Βερόνα με 2-1, στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 33η αγωνιστική.

Είχαν προηγηθεί οι ήττες από Νάπολι (1-3) και Σασουολο (1-2) τις δύο προηγούμενες εβδομάδες και πλέον η ομάδα του Μπέργκαμο βλέπει το «τρένο» της Ευρώπης να… ξεμακραίνει επικίνδυνα.

Η Βερόνα προηγήθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Τσεκερίνι και πήρε «αέρα» δύο τερμάτων με το αυτογκόλ του Κουπμάινερς στο 55′. Η Αταλάντα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 82′ με τον Σκαλβίνι.