Serie A: Ασταμάτητο το τρένο της Μίλαν, τεσσάρα για Νάπολι

Η Μίλαν πέρασε και από τη Γένοβα. Νίκη με τεσσάρα για Νάπολι, κόλλησε στη βροχή η Ρόμα.

Τη νίκη με σκορ 1-2 πήρε η Μίλαν στη Γένοβα κόντρα στη Σαμπντόρια. Οι «ροσονέρι» παραμένουν στο +5 από την συμπολίτισσα Ίντερ, στο τέλος της 10ης αγωνιστικής στη Serie A. Από την άλλη η Σαμπντόρια βρίσκεται με 11 βαθμούς στη 12η θέση.

Η Μίλαν δυσκολεύτηκε με τη Σαμπντόρια, με τους παίκτες του Κλαούντιο Ρανιέρι να κοντράρουν στα ίσα τους φιλοξενούμενους. Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο. Οι Μιλανέζοι όμως ανέβασαν ρυθμό στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα. Το γκολ που έκανε το 0-1, πέτυχε από την άσπρη βούλα ο Κεσιέ στο 45′.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Στέφανο Πιόλι μπήκε καλύτερα και κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα στο 77ο λεπτό, με τον Καστιγέχο. Μετά το γκολ η Σαμπντόρια ανέβασε στροφές και κατάφερε να βρει ένα τέρμα με τον Εκντάλ στο 83′, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.

ΝΙΚΗ ΤΡΙΑΔΑΣ ΓΙΑ ΝΑΠΟΛΙ

Η Νάπολι πέρασε εύκολα από την έδρα της Κροτόνε, νικώντας την με 4-0. Οι Ναπολιτάνοι βρίσκονται στην 3η θέση μετά την νίκη με 20 βαθμούς, ενώ η Κροτόνε παραμένει ουραγός με 2 πόντους.

Η ομάδα του Γκατούζο δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, παρά το υπέρ της 0-1 με γκολ του Ινσίνιε στο 31′. Τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα ωστόσο στο δεύτερο μέρος, εξαιτίας της αποβολής του Πετριτσιόνε στο 50′. Οι «παρτενοπέι» στην συνέχεια καθάρισαν την υπόθεση νίκη, με τα γκολ των Λαζάνο στο 58′, Ντέμε στο 76′ και Πετάνια στο 91ο λεπτό.

ΚΟΛΛΗΣΑΝ ΣΤΟ ΜΗΔΕΝ ΡΟΜΑ ΚΑΙ ΣΑΣΟΥΟΛΟ

Μόνο χαμένες βγήκαν Ρόμα και Σασουόλο που έμειναν στο 0-0, στο “Ολίμπικο” και απέτυχαν να πλησιάσουν την κορυφή. Μοιραίος ο Πέδρο για τους Τζιαλορόσι που αποβλήθηκε στο 41′. Οι Ρωμαίοι μάλιστα, είδαν το γκολ του Μικιταριάν να ακυρώνεται στο 45′ μέσω VAR.