Εύκολες νίκες για Λυών και Στρασβούργο

Με εκτός έδρας νίκες τελείωσαν τη 13η αγωνιστική της Ligue 1 η Λυών και το Στρασβούργο

Στην 13η αγωνιστική της Ligue 1, η Λυών επικράτησε της Μετς, εκτός έδρας, 1-3 και το Στρασβούργο διέλυσε την Ναντ στην έδρα της, με 0-4.

Νίκες έκαναν επίσης, η Μπορντό απέναντι στη Μπρεστ και η Ανζέ επί της Λοριάν. Ισοπαλίες στα παιχνίδια, Ντιζόν-Σεντ Ετιέν και Ρεμς-Νις, αμφότερα με σκορ 0-0.

Μετς- Λυών 1-3

Η Λυών “πέρασε” νικηφόρα από την έδρα της Μετς με σκορ 1-3 και βρίσκεται πλέον στην 3η θέση με 26 βαθμούς, ενώ οι σημερινοί της αντίπαλος στην 13η με 16 βαθμούς.

Τα γκολ πέτυχαν, στο 17′ ο Ντεπάι, ο Εκαμπί με δυο τέρματα 47′, 60′ και για τους γηπεδούχους μείωσε ο Μπουλάια στο 76ο λεπτό. Αξιοσημείωτο είναι ότι ο παίκτης που σκόραρε για τη Μετς είχε χάσει πέναλτι στο 7′, όταν το σκορ ήταν 0-0.

Ρεμς-Νις 0-0

Ισοπαλίες αναδείχτηκαν Ρεμς και Νις στο γήπεδο Στάντε Ογκούστε-Ντελόν, με σκορ 0-0.

Οι γηπεδούχοι παραμένουν χαμηλά, στην 18η θέση με 10 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι στην μέση της βαθμολογικής κατάταξης, στην 11η με 18 βαθμούς.

Ανζέ-Λοριάν 2-0

Στο γήπεδο Σταντ Ρεϊμόντ-Κοπά, η Ανζέ πήρε τη νίκη με αντίπαλο τη Λοριάν, 2-0 και ανέβηκε στην 7η θέση με 22 βαθμούς πλησιάζοντας τις προνομιούχες θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην προτελευταία θέση, την 19η, έχοντας μαζέψει μόλις 8 βαθμούς, καθώς σε 13 αγώνες έχει 9 ήττες, 2 ισοπαλίες και 2 νίκες. Σκόρερ στο των γηπεδούχων ήταν ο Φουλγκίνι στο 10′ και ο Καπέλλε στο 90+7′.

Μπορντό- Μπρεστ 1-0

Η Μπορντό δυσκολεύτηκε πάρα πολύ απέναντι στην Μπρεστ, στην έδρα της, αλλά με “ήρωα” τον Μπεν Άρφα στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης, κατάφερε και πήρε το τρίποντο της νίκης.

Οι γηπεδούχοι βρίσκονται πλέον στην 10η θέση με 19 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Βρετάνης στην 12η με 18 βαθμούς.

Ναντ- Στρασβούργο 0-4

Το Στρασβούργο έκανε “περίπατο”, στο γήπεδο Στάντε ντε Λα Μποζουάρ, συντρίβοντας την την Ναντ στην έδρα της, με σκορ 0-4.

Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Λιέναρντ στο 16′ με πέναλτι, Ντιαλό 34′, Αγιόρκ 78′ και Ζοχί στο 83′. Με αυτή την νίκη το  Στασβούργο πήρε βαθμολογική “ανάσα” και προσωρινά βγήκε από την ζώνη, είναι στην 17η με 10 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι στην 14η με 13 πόντους.

Ντιζόν- Σεντ Ετιέν 0-0

Στο γήπεδο Σταντ Γκαστόν Ζεράρντ, η Ντιζόν αναδείχτηκε ισόπαλη 0-0 με τη Σέντ Ετιέν σε ένα παιχνίδι με χαμηλό ρυθμό και κακό αγωνιστικό θέαμα.

Αυτός ο βαθμός δεν ήταν αρκετός για τους γηπεδούχους, καθώς παραμένουν στην τελευταία θέση, την 20η, με μόλις 8 βαθμούς. Από την άλλη ούτε οι φιλοξενούμενοι έχουν κάνει καλή αρχή της σεζόν και βρίσκονται στην 15η θέση με 12 βαθμούς.