Serie A: Διέλυσε τη Μίλαν η Λάτσιο

Η εκπληκτική Λάτσιο θριάμβευσε απέναντι στη Μίλαν και βρίσκεται στο -4 από τη δεύτερη θέση.

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχτηκε τo μεγάλο ματς της 19ης αγωνιστικής της Serie A, με τη Λάτσιο να διασύρει με 4-0 τη Μίλαν στη Ρώμη.

Στο Ολίμπικο, οι Λατσιάλι ήταν καταιγιστικοί και πήραν κεφάλι στο σκορ με το τελείωμα του Μιλίνκοβιτς Σάβιτς στο 4ο λεπτό μετά την ασίστ του Ζακάνι.

Ο πασέρ έγινε σκόρερ στο 38ο λεπτό με τον Ιταλό να νικάει από κοντά τον Ταταρουσάνου για το 2-0.

Στο 67ο λεπτό η Λάτσιο σκόραρε για τρίτη φορά στο παιχνίδι με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λουίς Αλμπέρτο και ο Ισπανός έδωσε την πάσα στον Φελίπε Άντερσον στο 75′ για το τελικό 4-0.

Το τέλος της αναμέτρησης άφησε την Μίλαν στην δεύτερη θέση και τους 38 βαθμούς στο -12 από την Νάπολι ενώ η Λάτσιο ανέβηκε στους 34 και την έκτη θέση.

Σκόρερς: 4′ Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, 38′ Ζακάνι, 67′ Λουίς Αλμπέρτο, 75′ Φελίπε Άντερσον

Βερόνα-Λέτσε 2-0 (40΄ Ντεπάολι, 54΄ Λάζοβιτς)

Σαλερνιτάνα-Νάπολι 0-2 (45΄+3 Ντι Λορέντσο, 48΄ Οσιμέν)

Φιορεντίνα-Τορίνο 0-1 (33΄ Μίραντσουκ)

Σαμπντόρια-Ουντινέζε 0-1 (88΄ Εχιζίμπουε)

Μόντσα-Σασουόλο 1-1 (60΄ Καπράρι-13΄ Φεράρι)

Σπέτσια-Ρόμα 0-2 (45΄ Ελ Σαράουι, 49΄ Έιμπραχαμ)

Γιουβέντους-Αταλάντα 3-3 (25΄ πεν. Ντι Μαρία, 34΄ Μίλικ, 65΄ Ντανίλο – 5΄, 53΄ Λούκμαν, 46΄ Μέλε)

Μπολόνια-Κρεμονέζε 1-1 (55΄αυτ. Κίρικες – 50΄ Οκερέκε)

Ίντερ-Έμπολι 0-1 (66΄ Μπαλντάντσι)

Λάτσιο-Μίλαν 4-0 (4΄ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 38΄ Τζακάνι, 67΄πεν. Λουίς Αλμπέρτο, 75΄ Φελίπε Άντερσον)