Bundesliga: Γκέλα η Μπάγερν Μονάχου, ευρείες νίκες για Λειψία και Βόλφσμπουργκ

Η Μπάγερν Μονάχου γκέλαρε με την Κολωνία, «έβρεξε» γκολ για Λειψία και Βόλφσμπουργκ

Για την 17η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερν Μονάχου πήρε την ισοπαλία από την Κολωνία, ενώ η Λειψία και η Βόλφσμπουργκ “βομβάρδισαν” τις αντιπάλους τους.

Η Λειψία επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με το εμφατικό 1-6 της Σάλκε στο Γκελζενκίρχεν. Οι “ταύροι” προηγήθηκαν με 0-2 στα πρώτα 15 λεπτά, απλοποιώντας σε μεγάλο βαθμό τα πράγματα στη συνέχεια. Πριν τη λήξη του α΄ ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι σκόραραν άλλες δύο φορές και στο δεύτερο μέρος έβαλαν άλλα δύο γκολ. Το πέμπτο με τον κορυφαίο τους παίκτη στο ματς, Ντάνι Όλμο (2 ασίστ κι ένα γκολ) και το «κερασάκι στην τούρτα» με τον Πούλσεν στο 89′. Το μόνο που κατάφεραν οι “βασιλικοί μπλε” ήταν να μειώσουν προσωρινά στο 56′ με τον Κοζούκι.

Ο Τζόσουα Κίμιχ «έσωσε την παρτίδα» για τη Μπάγερν Μονάχου, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Κολωνία στο Αλιάνζ Αρίνα. Οι φιλοξενούμενοι με το τέρμα του Σκίρι στο 4′ κατάφερε από νωρίς να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους, όμως ο Κίμιχ στο 90′ έσωσε τους Βαυαρούς από την ήττα.

Μετά το εμφατικό 6-0 επί της Φράιμπουργκ, η Βόλφσμπουργκ έκανε «πάρτι» και στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου επικρατώντας με το εμφατικό 0-5 της Χέρτα.

Η Στουτγκάρδη έφτασε πολύ κοντά σε ένα μεγάλο «διπλό» στην έδρα της Χοφενχάιμ, αλλά ο Κράμαριτς με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 90΄+4 χάρισε στη Χοφενχάιμ το βαθμό της ισοπαλίας (2-2). Οι «Σουηβοί» έκαναν προς στιγμή την ανατροπή, καθώς ενώ βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ (11΄ Κράμαριτς), κατάφεραν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους να ισοφαρίσουν με τον Γκιρασί και στο 77΄ να πάρουν προβάδισμα με τον Εντο. Η αποβολή του Αχαμάντα στο 78΄ τους στοίχισε.

Σάλκε-Λειψία 1-6 (56΄ Κοζούκι – 7΄,44΄ Αντρέ Σίλβα, 15΄ Χένρικς, 45΄+2 Βέρνερ, 83΄ Όλμο, 89΄ Πόουλσεν)

Μπάγερν-Κολωνία 1-1 (90΄ Κίμιχ – 4΄ Σκίρι)

Χοφενχάιμ-Στουτγκάρδη 2-2 (11΄,90΄+4 Κράμαριτς – 45΄+5 Γκιρασί, 77΄ Εντο)

Χέρτα-Βόλφσμπουργκ 0-5 (4΄ Σβάνμπεργκ, 31΄πεν. Άρνολντ, 34΄ Βίντ, 72΄ Μπακού, 86΄ Μάρμους)