Serie A: «Διπλό» κορυφής με ανατροπή για τη Μίλαν

Με ανατροπή και τέρμα στις καθυστερήσεις η Μίλαν πήρε το ντέρμπι επί της Λάτσιο, καταδικαστικές ήττες για Κάλιαρι, Φιορεντίνα και Νάπολι

Για την 34η αγωνιστική της Serie A, σημαντική νίκη πήρε η Μίλαν, ενώ απομακρύνεται από τη διεκδίκηση του τίτλου η Νάπολι. Σημαντικές νίκες για Σαλερνιτάνα και Τζένοα.

Δύσκολη νίκη, με την οποία παραμένει επικεφαλής στη βαθμολογία πέτυχε η Μίλαν που νίκησε στις καθυστερήσεις τη Λάτσιο στη Ρώμη με 1-2.

Αν και «καρδιοχτύπησε», η ομάδα του Στέφανο Πιόλι επιβλήθηκε στο τέλος και επέστρεψε στην κορυφή της κατάταξης, έχοντας προβάδισμα δύο βαθμών έναντι της Ίντερ, η οποία έχει έναν αγώνα λιγότερο (Τετάρτη 27/4 στην Μπολόνια).

Οι «Λατσιάλι» προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό με κοντινή προβολή του Ιμόμπιλε, οι ροσονέρι πίεσαν στη συνέχεια και πέτυχαν την ισοφάριση με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο 50ο λεπτό με τον Ζιρού (1-1). Ο Τονάλι πέτυχε το νικητήριο γκολ για τους φιλοξενούμενους στο 90+2′,

Οι Μιλανέζοι διατήρησαν το αήττητο σερί που «τρέχουν» στο πρωτάθλημα από τις 17 Ιανουαρίου. Από τότε η Μίλαν μετράει 12 αγώνες χωρίς ήττα, με επτά νίκες και πέντε ισοπαλίες.

Έμπολι- Νάπολι 3-2

Ήττα που «ψαλιδίζει» σημαντικά τις ελπίδες της για την κατάκτηση του τίτλου στη Serie A γνώρισε η Νάπολι.

Αν και προηγήθηκαν 2-0, οι «παρτενοπέι» ηττήθηκαν 3-2 από την Έμπολι στο «Κάρλο Καστελάνι» και έμειναν επτά βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Μίλαν και πέντε από την Ίντερ (έχουν έναν αγώνα λιγότερο).

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι φάνηκε να «κλειδώνει» τη νίκη από τη στιγμή που απέκτησε προβάδισμα δύο τερμάτων στο 53ο λεπτό, ωστόσο η Έμπολι πέτυχε τρία γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη που την απομακρύνει ακόμη περισσότερο από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Τζένοα – Κάλιαρι 1-0

Σημαντική νίκη, στην προσπάθεια που καταβάλλει για την αποφυγή του υποβιβασμού, πανηγύρισε η Τζένοα.

Η ομάδα από τη Γένοβα κατέβαλε την αντίσταση της Κάλιαρι στο «Λουίτζι Φεράρις» με 1-0 και «έπιασε» τη Σαλερνιτάνα στην 18η θέση της κατάταξης. Το γκολ που «λύτρωσε» τους γηπεδούχους, λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90 λεπτών, πέτυχε ο Μίλαν Μπαντέλι. Στην αποστολή της Κάλιαρι είχε συμπεριληφθεί ο Μπάμπης Λυκογιάννης, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε.

Σαλερνιτάνα- Φιορεντίνα 2-1

Η Σαλερνιτάνα πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς με εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Φιορεντίνα και έκανε ένα ακόμη βήμα παραμονής στη Serie A. Μετά τις εκτός έδρας νίκες επί των Σαμπντόρια και Ουντινέζε, η Σαλερνιτάνα μετέτρεψε σε «θύμα» τους «βιόλα» και τους τα έκανε τα πράγματα δύσκολα στην προσπάθεια για έξοδο στην Ευρώπη.

Μόλις στο 9ο λεπτό, με κεφαλιά ο Τσούριτς άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Η απάντηση της Φιορεντίνα ήρθε στο 64ο λεπτό με τον Σαπονάρα που ισοφάρισε σε 1-1. Η Σαλερνιτάνα πήρε τη νίκη στο 79ο λεπτό με προβολή του Μπονατσόλι.

Τορίνο-Σπέτσια 2-1 (4΄ πεν., 69΄ Λούκιτς – 90+7΄ πεν. Μανάι)

Βενέτσια-Αταλάντα 1-3 (80΄ Τσρνιγκόι – 44΄ Πάσαλιτς, 47΄ Ζαπάτα, 63΄ Μουριέλ)

Ίντερ-Ρόμα 3-1 (30΄ Ντάμφρις, 40΄ Μπρόζοβιτς, 52΄ Μαρτίνες – 85΄ Μχιταριάν)

Βερόνα-Σαμπντόρια 1-1 (78΄ Καπράρι – 44΄ Καπούτο)

Σαλερνιτάνα-Φιορεντίνα 2-1 (9΄ Τζούριτς, 79΄ Μπονατσόλι – 64΄ Σαπονάρα)

Μπολόνια-Ουντινέζε 2-2 (6΄ Χίκεϊ, 59΄ Σανσόνε – 25΄ Ουντότζιε, 46΄ Σαξές)

Έμπολι-Νάπολι 3-2 (80΄ Χέντερσον, 83΄, 88΄ Πιναμόντι – 44΄ Μέρτενς, 53΄ Ινσίνιε)

Τζένοα-Κάλιαρι 1-0 (89΄ Μπαντέλι)

Λάτσιο-Μίλαν 1-2 (4΄ Ιμόμπιλε – 50΄ Ζιρού, 90+2΄ Τονάλι)