Serie A: Επέστρεψε στη 2η θέση η Μίλαν

Ντεμαράζ νικών από την Μίλαν τρίτο σερί τρίποντο με την Αταλάντα.

Για την 24η αγωνιστική της Serie A, η Μίλαν πήρε την τρίτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα νικώντας την  Αταλάντα με 2-0 στο «Σαν Σίρο» και επέστρεψε στη 2η θέση πιάνοντας την Ίντερ.

Οι «ροσονέρι» είχαν την κατοχή της μπάλας και πίεζαν αρκετά την φοβισμένη Ατάλαντα. Στο 25′ η Μίλαν άνοιξε το σκορ με το αυτογκόλ του γκολκίπερ των «μπεργκαμάτσκι» Χουάν Μούσο, ύστερα από την προσπάθεια του Ερναντέζ εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι και εν συνεχεία την πλάτη του για να καταλήξει στα δίχτυα. Μετά από το γκολ η Μίλαν συνέχισε να πιέζει και στο 33’ ο Λεάο έχασε σπουδαία ευκαιρία. Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και το 1-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μίλαν μπήκε όπως και στο πρώτο έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού. Η Αταλάντα από πλευρά της δεν απείλησε ιδιαίτερα δίνοντας την αίσθηση ότι έχει τον ρόλο του κομπάρσου. Η πρωταγωνίστρια της αναμέτρησης  έφτασε σε δεύτερο γκολ με τον Μεσάιας στο 87′ και κατέκτησε άλλο ένα τρίποντο, ισχυροποιώντας ακόμη περισσότερο τη θέση της στην προνομιούχο τετράδα που οδηγεί στο επόμενο Champions League.

Πλέον η Μίλαν είναι στη 2η θέση με 47 βαθμούς πιάνοντας ξανά την Ίντερ, ενώ η Αταλάντα βρίσκεται στην 6η θέση με 41 βαθμούς.