Κύπελλο ΕΣΚΑ Γυναικών: Άξιος κυπελλούχος ο Κρόνος Γέρακα

Ο Κρόνος Γέρακα είναι ο νέος κυπελλούχος στην ΕΣΚΑ γυναικών.

Ο Κρόνος Γέρακα νίκησε στον τελικό του κυπέλλου ΕΣΚΑ γυναικών το Παγκράτι με 54-41 και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της σεζόν στην κατηγορία.

Η ομάδα του Νίκου Κόμη ήταν καλύτερη στο παρκέ, πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και έφτασε παρ ολη την πίεση που άσκησε το Παγκράτι στην νίκη και στον τίτλο.

Ο Κρόνος Γέρακα κέρδισε χάρις στο πολύ καλό του ξεκίνημα όταν με άρμα μάχης την άμυνα του κατάφερε να προηγηθεί με 11-6 στο πρώτο δεκάλεπτο και 28-19 στο ημίχρονο με το Παγκράτι σε εκείνο το διάστημα να είναι μπλοκαρισμένο στην επίθεση, να μην έχει καθαρό μυαλό ενώ έμοιαζε εγκλωβισμένο στο άγχος.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κρόνος άντεξε στην πίεση του Παγκρατίου και, παρ ολο που οι “Ροσονέρι” μείωσαν στους 2 πόντους με τρίποντο της Βροχίδου(43-41),έτρεξε ένα σερί 11-0 με το οποίο σφράγισε την νίκη και το τρόπαιο.

Πρώτη σκόρερ για τις κυπελλούχες ήταν η Σταυροπούλου με 18 πόντους, ενώ πολυτιμότερη παίκτρια αναδείχθηκε η Κωνσταντίνα Λαντζανάκη. Από το Παγκράτι η Βούλα Βροχίδου είχε 12 με την Μακρυνίκα να πετυχαίνει 10 ενώ σε ρηχά επιθετικά νερά κινήθηκαν οι Ανωγιαννάκη και Γαλιατσάτου.

Πλέον οι δύο ομάδες δίνουν ραντεβού στο πρωτάθλημα όπου οι δύο τους μαζί με το Σπόρτιγκ να μονομαχήσουν για τη θέση που δίνει την άνοδο στην Α2.