Serie A: Επέστρεψε στις νίκες η Ρόμα, επικρατώντας της Νάπολι

Η Ρόμα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με τη Νάπολι

H Ρόμα πήρε τη νίκη με 2-0 επί της Νάπολι στο «Ολύμπικο», για τη 17η αγωνιστική της Serie A.

Οι Ρωμαίοι πανηγύρισαν τους τρεις βαθμούς, χάρις τα γκολ του Πελεγκρίνι στο 76ο λεπτό και του Ρομέλου Λουκάκου στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο με αυτό τον τρόπο επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές. Το παιχνίδι στο είχε αρκετή ένταση, νεύρα και σκληρά μαρκαρίσματα με αποτέλεσμα οι «παρτενοπέι» να το ολοκληρώσουν με 9 παίκτες!

Πρώτος είδε το δρόμο προς τα αποδυτήρια ο Πολιτάνο στο 66ο λεπτό με απευθείας κόκκινη κάρτα, ενώ στο 86΄ τον ακολούθησε ο Οσιμέν, ο οποίος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Έτσι οι “τζιαλορόσι” έφτασαν τους 28 βαθμούς και βρίσκονται στο -3 από την τετράδα (6η θέση), ενώ η ομάδα του Ματσάρι δέχτηκε την τρίτη ήττα στα τέσσερα τελευταία ματς και παρέμεινε στην 7η θέση με 27β

Σασουόλο-Τζένοα 1-2 (28΄ Πιναμόντι – 64΄ πεν. Γκούντμουντσον, 87΄ Εκουμπάν)

Έμπολι-Λάτσιο 0-2 (9΄ Γκεντουζί, Τζακάνι)

Μόντσα-Φιορεντίνα 0-1 (7΄ Μπελτράν)

Σαλερνιτάνα-Μίλαν 2-2 (42΄ Φάτσιο, 63΄ Καντρέβα – 17΄ Τομόρι, 90΄+1 Γιόβιτς)

Φροζινόνε-Γιουβέντους 1-2 (51΄ Μπάες – 12΄ Γιλντίζ, 81΄ Βλάχοβιτς)

Τορίνο-Ουντινέζε 1-1 (88΄ Ίλιτς – 81΄ Ζαράγκα)

Μπολόνια-Αταλάντα 1-0 (86΄ Φέργκιουσον)

Ίντερ-Λέτσε 2-0 (43΄ Μπίσεκ, 78΄ Μπαρέλα)

Βερόνα-Κάλιαρι 2-0 (53΄ Ενζονζέ, 90΄ Τζούριτς)

Ρόμα-Νάπολι 2-0 (76΄ Πελεγκρίνι, 90΄+6 Λουκάκου)