Serie A: Έπιασε κορυφή η Μίλαν, διπλό στη Σαρδηνία για την Έμπολι

Η Μίλαν με καλή εμφάνιση νίκησε τη Βενέτσια και η Έμπολι νίκησε στη Σαρδηνία την Κάλιαρι.

Για την 5η αγωνιστική της Serie A, η Μίλαν επιβλήθηκε με 2-0 της Βενέτσια, όπως και η Έμπολι στο Σάρδενα Αρίνα την Κάλιαρι.

Μπορεί η ομάδα του Πιόλι να μην είχε στη σύνθεσή της τους Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς και Ολιβιέ Ζιρού, οι οποίοι είναι τραυματίες, παρ΄ όλα αυτά η ομάδα του Μιλάνου κατάφερε να πετύχει την 4η εφετινή της νίκη (έχει και μία ισοπαλία).

Οι “ροσονέρι” ξεπέρασαν το εμπόδιο της Βενέτσια στο Σαν Σίρο με 2-0 και συγκατοικεί με την Ίντερ στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Η Μίλαν άνοιξε το σκορ με τον Ντίας στο 68ο λεπτό και ο Τεό Ερνάντες με γκολ στο 82′ έγραψε το τελικό 0-2.

Στην Σαρδηνία, η Έμπολι πήρε σημαντική νίκη στην έδρα της Κάλιαρι με 0-2 και έκανε την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα με σκόρερ τους Ντι Φραντζέσκο στο 29′ και τον Στούλατς στο 69′.

Τα αποτελέσματα:

Τρίτη 21/9

Μπολόνια – Τζένοα 2-2 (Χίκεϊ 49′, Αρναούτοβιτς 85′ – Ντέστρο 55′, Κρισίτο 89′)

Αταλάντα – Σασουόλο 2-1 (Γκόσενς 3′, Ζαπακόστα 37′ – Μπεράρντι 44′)

Φιορεντίνα – Ίντερ 1-3 (Σοτίλ 23′ – Νταμιάν 52′, Τζέκο 55′, Πέρισιτς 87′)

Τετάρτη 22/9

Σαλερνιτάνα – Βερόνα 2-2 (Γκόντο 45+2′, Κουλιμπαλί 76′ – Κάλινιτς 7′,29′)

Σπέτσια – Γιουβέντους 2-3 (Γκουάσι 33′, Αντίστ 49′ – Κιν 28′, Κιέζα 66′, Ντε Λιχτ 72′)

Κάλιαρι – Έμπολι 0-2 (Ντι Φραντζέσκο 29′, Στούλατς 69′)

Μίλαν – Βενέτσια 2-0 (Ντίας 68′, Ερνάντες 82′)