Serie A: Έτοιμη για Ευρώπη η Ρόμα

Νίκη Ευρώπης για τη Ρόμα που επικράτησε εκτός έδρας της Τορίνο

Η Ρόμα κλείδωσε το ευρωπαϊκό εισιτήριο, καθώς επικράτησε με 0-3 της Τορίνο εκτός έδρας και πλέον κοιτάζει τον τελικό του Europa Conference League με αντίπαλο τη Φέγενορντ.

Η Ρόμα είχε την κατοχή της μπάλας έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ο Τάμι Έιμπραχαμ άνοιξε το σκορ στο 33′ και εννιά λεπτά αργότερα έκανε δύο τα προσωπικά του τέρματα, αλλά και αυτά της ομάδας του, σκοράροντας αυτή τη φορά με πέναλτι στο 42’ για το 2-0 .Ο Πελεγκρίνι στο 78′, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Πλέον η ομάδα του Μουρίνιο τερμάτισε στην 5η θέση της βαθμολογίας, ενώ η «γκρανάτα» στην 10η θέση.

Τορίνο-Ρόμα 0-3 (33΄, 42΄ πέν. Έιμπραχαμ, 78΄ πέν. Πελεγκρίνι)