Serie A: Φιγουράρει στην κορυφή η Ίντερ, νίκες για Κάλιαρι και Ουντινέζε

Η Ίντερ νίκησε με τριάρα στο Μιλάνο την Τζένοα και αύξησε την διαφορά από την δεύτερη Μίλαν, νίκες πήραν και οι Κάλιαρι και Ουντινέζε.

Η Ίντερ νίκησε με 3-0 την Τζένοα στο «Τζουζέπε Μεάτσα», για την 24η αγωνιστική της Serie A. Οι «νερατζούρι» βρίσκονται στο +6 από την Μίλαν που αγωνίζεται το βράδυ με την Ρόμα στο Ολυμπιακό και στο +10 από την Γιουβέντους.

Στον αγώνα η Ίντερ ήταν το απόλυτο αφεντικό, κάνοντας ό,τι θέλει στον αγωνιστικό χώρο. Ο Λουκάκου έκανε το 1-0 μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν 8 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο για να «σφραγίσουν» την νίκη. Ο Νταμιάν βρήκε δίχτυα στο 69′, ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Σάντσες στο 87ο λεπτό.

ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ Η ΚΑΛΙΑΡΙ

Η Κάλιαρι είδε επιτέλους «άσπρη μέρα»… καθώς έφυγε με τους βαθμούς της νίκης από την έδρα της Κροτόνε, νικώντας την με 2-0. Η Κάλιαρι πήρε νίκη μετά από τις 7 Νοεμβρίου και την νίκη με 2-0 κόντρα στην Σαμπντόρια για την 7η αγωνιστική.

Οι Σαρδήνιοι έφτασαν τους 18 βαθμούς και βρίσκονται στην 18η θέση, στο +6 από την ουραγό Κροτόνε. Στο αγωνιστικό κομμάτι οι «νησιώτες» καθάρισαν την νίκη μέσα σε τέσσερα λεπτά με τα γκολ των Παβολέτι στο 56′ και Ζοάο Πέδρο με πέναλτι στο 60′. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Μπάμπη Λυκογιάννη με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 77′.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΓΙΑ ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ

Η Ουντινέζε νίκησε με 1-0 την Φιορεντίνα στο «Ντάτσια Αρένα» και πήρε μια σημαντική νίκη, ξεφεύγοντας στο +10 από την επικίνδυνη ζώνη και πέρασε την Φιορεντίνα στον βαθμολογικό πίνακα.

Ισορροπημένο ματς, με λιγοστές φάσεις, η Ουντινέζε κατάφερε να πέτυχε αυτό το ένα γκολ που θα ήταν αρκετά για να της δώσει την νίκη. Στο 86ο λεπτό ο Ντε Πολ έβγαλε μια υπέροχη μπαλιά για τον Νεστορόβσκι που νίκησε τον Ντραγκόφσκι για το 1-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΟΒΑ Η «ΘΕΑ»

Η Αταλάντα επέστρεψε στις νίκες, μετά την μεσοβδόμαδη ήττα από την Ρεάλ Μαδρίτης (0-1) για τους «16» του Champions League. Η «Θεά» νίκησε με 2-0 την Σαμπντόρια στην Γένοβα και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας με 46 βαθμούς, δύο πάνω από την Ρόμα που αγωνίζεται το βράδυ κόντρα στην Μίλαν.

Ανώτεροι οι Μπεργκαμάσκοι στο «Λουίτζι Φεράρις», η ομάδα του Γκασπερίνι ήθελε την νίκη περισσότερο και τα κατάφερε. Με το γκολ του Μαλίνκοβιτς στο 40′ οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα. Το 0-2 που «κλείδωσε» και το τρίποντο της Αταλάντα πέτυχε στο 70ο λεπτό ο Γκόσενς.