Serie A: Γκέλες για Μίλαν και Γιουβέντους

Έχασαν βαθμούς η Μίλαν και η Γιουβέντους

Για την 22η αγωνιστική στη Serie A, ισόπαλες αναδείχθηκαν εντός έδρας η Μίλαν και η Γιουβέντους, τη νίκη πανηγύρισε η Αταλάντα.

Η Μίλαν αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Μπολόνια στο “Σαν Σίρο”.

Στο 29΄ ο Τζόσουα Ζιρκζέ άνοιξε το σκορ για τους «ροσομπλού». Στο 42′ ο Σκορπούπσκι μπλόκαρε την εκτέλεση του Ολιβιέ Ζιρού της Μίλαν από το σημείο του πέναλτι. Λίγο πριν από τη λήξη του α΄ μέρους (45΄), ο Λόφτους-Τσικ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους σε 1-1.

Μετά από μεγάλες χαμένες ευκαιρίες από τους Γιασίν Αντλί (δοκάρι) και Ραφαέλ Λεάο, ο Τεό Ερναντέζ, όταν εκτέλεσε νέο πέναλτι στο 74′, βρήκε το κάθετο δοκάρι κι έπειτα πήρε το ριμπάουντ κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο διαιτητής, όμως ακύρωσε το γκολ. Ο Λόφτους-Τσικ «ξαναχτύπησε» στο 83΄ για το 2-1.

Η Μπολόνια δεν θα έφυγε τελικά με άδεια χέρια, αφού ο Φιλίπο Τερατσιάνο κέρδισε πέναλτι τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο και ο Ρικάρντο Ορσολίνι που το εκτέλεσε ισοφάρισε σε 2-2.

Γιουβέντους- Έμπολι 1-1

Η Γιουβέντους απέτυχε να εδραιωθεί στην κορυφή της βαθμολογίας κι αυτό λόγω της αποβολής του Αρκάντιους Μίλικ, που άφησε νωρίς την ομάδα του με δέκα παίκτες, και η Έμπολι κατάφερε να το εκμεταλλευτεί, παίρνοντας την ισοπαλία με 1-1 μέσα στο Τορίνο,

Ο Πολωνός φορ αποβλήθηκε, μετά από παρέμβαση του VAR, για αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον επιθετικό των φιλοξενούμενων, Αλμπέρτο Τσέρι, αφήνοντας τους «μπιανκονέρι» με αριθμητικό μειονέκτημα από το 18ο κιόλας λεπτό.

Παρά την αποβολή η «Γιούβε» προηγήθηκε στο σκορ με το γκολ του Ντούσαν Βλάχοβιτς (50′), αλλά η Εμπολι κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μπαλτάνζι στο 70ο λεπτό, κόβοντας δύο πολύτιμους βαθμούς από τους γηπεδούχους, στην προσπάθεια τους για την κατάκτηση του τίτλου.

Αταλάντα-Ουντινέζε 2-0

Νωρίτερα, η Αταλάντα νίκησε στο Μπέργκαμο την Ουντινέζε με 2-0 και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας, που είναι και μεγάλος φετινός στόχος της, ώστε να λάβει μέρος στο Champions League την επόμενη σεζόν.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και πήραν τη νίκη με τα γκολ των Μίραντσουκ (33′) και Σκαμάκα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, αφήνοντας την ομάδα του Ούντινε, ένα βαθμό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Κάλιαρι-Τορίνο 1-2 (77΄ Βιόλα – 23΄ Ζαπάτα, 45΄+3΄ Ρίτσι)

Αταλάντα-Ουντινέζε 2-0 (33′ Μίραντσουκ, 45’+ Σκαμάκα)

Γιουβέντους-Έμπολι 1-1 (50′ Βλάχοβιτς-70′ Μπαλτάνζι)

Μίλαν-Μπολόνια 2-2 (45′, 83′ Λόφτους-Τσικ – 29′ Ζιρκζέ, 90+2΄πέν. Ορσολίνι)