Serie A: Η Ίντερ έσπασε το αήττητο της Νάπολι

Νίκησε η Ίντερ τη Νάπολι σπάζοντάς της το αήττητο.

Η Ίντερ νίκησε με 1-0 τη Νάπολι στο «Τζουζέπε Μεάτσα», σπάζοντάς της το αήττητο που κράτησε λίγο παραπάνω από οκτώ μήνες και δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην κούρσα για την ανάδειξη του πρωταθλητή Ιταλίας.

Ο Έντιν Τζέκο στο 56΄ πέτυχε το «χρυσό» γκολ και πλέον η Νάπολι αρχίζει να νοιώθει πίεση από τους διώκτες της. Στο -5 μείωσε η Μίλαν, στο -7 ακολουθεί η Γιουβέντους και στο -8 η Ίντερ. Οι διαφορές παραμένουν μεγάλες, όμως ο δρόμος είναι μακρύς αφού μόλις ολοκληρώθηκε η 16η από της 38 αγωνιστικές. Η τελευταία φορά που οι Ναπολιτάνοι βίωσαν την ήττα σε ματς πρωταθλήματος, ήταν στις 24/4/2022, στο 3-2 από την Έμπολι. Έκτοτε, έμειναν αήττητοι σε 19 διαδοχικά ματς της Serie A.

Νωρίτερα, ο Αρκάντιους Μίλικ είχε διασώσει τη Γιουβέντους από μια πολύ σημαντική απώλεια βαθμών. Με γκολ του Πολωνού στις καθυστερήσεις η «Γηραια Κυρία» επικράτησε 1-0 της Κρεμονέζε στο «Τζιοβάνι Τζίνι» και διατήρησε την επαφή της με την πρωτοπόρο Νάπολι.

Έπειτα από τρία σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα, η Ρόμα επέστρεψε στις νίκες, μπαίνοντας με το «δεξί» στο 2023. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, επικράτησε με 1-0 της Μπολόνια στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής κι επανήλθε στην πρώτη 6άδα του βαθμολογικού πίνακα και στις θέσεις που οδηγούν στα Κύπελλα Ευρώπης. Την ίδια ώρα η Λέτσε συνέχισε το εντυπωσιακό σερί της και με την τρίτη διαδοχική νίκη της, αυτή τη φορά επί της Λάτσιο με 2-1, ξέφυγε κατά πολύ απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Στο “Olimpico” τη Ρώμης, το γρήγορο γκολ του Πελεγκρίνι με πέναλτι στο 6ο λεπτό έδωσε “αέρα” από νωρίς στη Ρόμα, που δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την Μπολόνια, φτάνοντας στην 9η νίκη της στην εφετινή Serie A.

Στο “Stadio Via Del Mare” του Λέτσε, η τοπική ομάδα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Ιμόμπιλε, έφερε τα… πάνω-κάτω στο δεύτερο ημίχρονο με τα τέρματα των Στρέφέτσα και Κολόμπο και πήρε μία μεγάλη νίκη.