Serie A : Η Λάτσιο έπιασε την πεντάδα

Η Λάτσιο επικράτησε 1-0 της Βενέτσια με πρωταγωνιστή τον Τσίρο Ιμόμπιλε.

Για την 29η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Λάτσιο επικράτησε 1-0 της Βενέτσιακι απόκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στους ομίλους του Europa League της επόμενης περιόδου.

Στο πρώτο μέρος οι «Λατσιάλοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο έχοντας πολλές ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερνε να ανοίξει το σκορ. Η Βενέτσια έπαιζε κυρίως με αντεπιθέσεις. Το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι  συνέχιζε να έχει το πάνω χέρι μάλιστα στο 49’ ο Ιμόμπιλε βρήκε δίχτυα αλλά ο διαιτητής το ακύρωσε ως οφσάιντ. Όμως στο 57’ η Λάτσιο κέρδισε πέναλτι και ο Ιμόμπιλε έκανε το 1-0 από τα έντεκα βήματα. Όσο περνούσαν τα λεπτά η Βενέτσια ανέβασε ρυθμούς δημιουργώντας ευκαιρίες. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Πλέον με ένα βαθμό στα τέσσερα τελευταία ματς η ομάδα του Πάολο Τζανέτι παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού και είναι ξεκάθαρο ότι η μάχη για τη σωτηρία δεν τη βρίσκει στα καλύτερά της.