Serie A: Ισόπαλη η Φιορεντίνα με τη Νάπολι

Κράτησε το προβάδισμα για την Ευρώπη η Φιορεντίνα απέναντι στη Νάπολι

Η Φιορεντίνα αναδείχθηκε 2-2 με τη Νάπολι στο Αρτέμιο Φράνκι, για την 37η αγωνιστική της Serie A.

Αποτέλεσμα που έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να διατηρήσουν το προβάδισμα των δύο βαθμών απ’ τους φιλοξενούμενους στη μάχη για την 8η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του επόμενου Conference League

Υπό το βλέμμα του βοηθού του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, Σωτήρη Συλαϊδόπουλου, ο οποίος έδωσε το «παρών» στις εξέδρες του, είδε τους “βιόλα” πριν τον τελικό του Europa Conference League με τον Ολυμπιακό.

H Νάπολι κατάφερε να αιφνιδιάσει την ομάδα της Φλωρεντίας με το γκολ του Ραχμάνι στο 8′ μετά από κόρνερ του Πολιτάνο. Οι «βιόλα» αντέδρασαν και «γύρισαν» το σκορ μέσα σε τρία λεπτά με τα γκολ των Μπιράγκι και Ενζολά (40′-42′), όμως η Νάπολι βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει με ένα καταπληκτικό φάουλ του Κβαρατσκέλια στο 57′.

Στο 76′ ο Πολιτάνο είχε ένα τρομερό σουτ στο δοκάρι, ενώ στο 80′ με υπόδειξη του VAR ο διαιτητής Ματέο Μαρκέτι πήρε πίσω το πέναλτι που υπέδειξε αρχικά σε διεκδίκηση της μπάλας ανάμεσα στον Μπελότι και τον Λομπότκα.

Φιορεντίνα-Νάπολι 2-2 (40΄ Μπιράγκι, 42΄ Ενζολά – 8΄ Ραχμάνι, 57΄ Κβαρατσκέλια)