Serie A: Ήττα στη Φλωρεντία για τη Μίλαν, ισοπαλία για Ρόμα

Η Φιορεντίνα νίκησε τη Μίλαν, ενώ η Ρόμα ήρθε ισόπαλη στην έδρα της Μόντσα

Για τη 7η αγωνιστική της Serie A, στο ντέρμπι με τη Μίλαν η Φιορεντίνα πανηγύρισε τη νίκη, όπως επίσης και η Λάτσιο.

Σε ένα ματς με… τρία χαμένα πέναλτι, η Μίλαν είδε τη Φιορεντίνα να παίρνει τους τρεις βαθμούς της νίκης, επικρατώντας με 2-1 στο Αρτέμιο Φράνκι.

Αρχικά, ήταν οι «βιόλα» που απέτυχαν να ανοίξουν το σκορ από το σημείο του πέναλτι, όταν ο Μόιζε Κιν, στο 22ο λεπτό, δεν κατάφερε να νικήσει τον «πορτιέρε» των «ροσονέρι», Mάικ Μενιάν.

Όμως, ο Γιασίν Αντλί στο 35΄ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους. Η Μίλαν είχε εν συνεχεία δύο ευκαιρίες ν’ αλλάξει τα δεδομένα, με τον Γάλλο Τεό Ερναντέζ και τον Λονδρέζο Τάμι Έιμπραχαμ να αποτυγχάνουν με τη σειρά τους, στο 45+1΄ και στο 56΄ αντίστοιχα, σε πέναλτι.

Στο 60ό λεπτό ο Κρίστιαν Πούλισικ πέτυχε την ισοφάριση για τους «ροσονέρι». Τη νίκη χάρισε στη Φιορεντίνα ο Γκούντμουντσον στο 73΄. Οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες στο 86΄, όταν αποβλήθηκε ο Ραφαέλε Παλαντίνο, ενώ στο 90+6΄ την κόκκινη κάρτα είδε και ο Τεό Ερναντέζ από πλευράς φιλοξενούμενων.

Νωρίτερα, η Ρόμα δεν κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από τη Μόντσα, καθώς έμεινε στο 1-1 με την -μέχρι σήμερα ουραγό- τοπική ομάδα και παραμένει καθηλωμένη στα μεσαία στρώματα της κατάταξης, μετά από επτά αγωνιστικές στη Serie A.

Οι «τζιαλορόσι» είχαν δοκάρι με τον Κονέ και αρκετές χαμένες ευκαιρίες στο α΄ ημίχρονο, πριν ανοίξουν τελικά το σκορ στο 61΄ με τον Ντόβμπικ. Η χαρά τους, όμως, κράτησε μόλις εννέα λεπτά, καθώς η ομάδα του Γιώργου Κυριακόπουλου (που αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο) ισοφάρισε στο 70΄ με τον Μότα και «τσίμπησε» ένα βαθμό, αν και παραμένει η μοναδική χωρίς νίκη ως τώρα στο πρωτάθλημα.

H Λάτσιο επικράτησε με ανατροπή 2-1 της Έμπολι στο «Ολίμπικο», την υποχρέωσε στην πρώτη ήττα της στη φετινή Serie A και έπιασε τις Γιουβέντους και Ουντινέζε στην τρίτη θέση της κατάταξης. Ο Τζακάνι ισοφάρισε για τους «λατσιάλι» στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και ο Πέδρο πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 84΄, ενώ ενδιάμεσα (51΄) οι γηπεδούχοι έχασαν και πέναλτι με τον Καστεγιάνος.

Στο «Ρενάτο Νταλ΄Αρα», η Μπολόνια δεν μπόρεσε να νικήσει ούτε την Πάρμα, που έπαιζε με δέκα παίκτες από το 52΄, λόγω αποβολής του Κουλιμπαλί. Οι «ροσομπλού» έμειναν στο 0-0, για την 5η ισοπαλία τους σε επτά ματς, και παραμένουν χαμηλά στη βαθμολογία. Ο Μπάμπης Λυκογιάννης ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 78΄ από τον Μιράντα.

Νάπολι-Κόμο 3-1 (1΄ ΜακΤόμινεϊ, 53΄ πέν. Λουκάκου, 86΄ Νταβίντ Νέρες – 43΄ Στρεφέτσα)

Βερόνα-Βενέτσια 2-1 (9΄ Τένγκστεντ, 81΄ αυτ. Γιορόνεν – 3΄ Οριστάνιο)

Ουντινέζε-Λέτσε 1-0 (75΄ Ζεμούρα)

Αταλάντα-Τζένοα 5-1 (24΄, 50΄, 74΄ πεν. Ρετέγκι, 60΄ Εντερσον, 80΄ Ντε Ρουν – 83΄ Εκατόρ)

Ίντερ-Τορίνο 3-2 (25΄, 35΄, 60΄ Τιράμ – 36΄ Σαπάτα, 86΄πεν. Βλάσιτς)

Γιουβέντους-Κάλιαρι 1-1 (15΄πεν. Βλάχοβιτς – 88΄ πεν. Μάριν)

Μπολόνια-Πάρμα 0-0

Λάτσιο-Έμπολι 2-1 (45+4΄ Τζακάνι, 84΄ Πέδρο – 9΄ Εσπόζιτο)

Μόντσα-Ρόμα 1-1 (70΄ Μότα – 61΄ Ντόβμπικ)

Φιορεντίνα-Μίλαν 2-1 (35΄ Αντλί, 73΄ Γκούντμουντσον – 60΄ Πούλισιτς)