Serie A: Ήττα στο Ούντινε για τη Μίλαν

Η Ουντινέζε επικράτησε της Μίλαν και την έριξε στην 4η θέση.

Για την 27η αγωνιστική της Serie A, η Ουντινέζε νίκησε με 3-1 τη Μίλαν εντός έδρας και την κράτησε στην 4η θέση.

Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με τον Περέιρα. Η Μίλαν έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς που έγινε ο γηραιότερος σκόρερ όλων των εποχών στην πρώτη κατηγορία του Ιταλικού πρωταθλήματος.

Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, σε ηλικία 41 ετών και 166 ημερών έγινε ο γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία της Serie A (κατέρριψε το ρεκόρ του Αλεσάντρο Κοστακούρτα, που είχε σκοράρει σε ηλικία 41 ετών και 25 ημερών τον Μάιο του 2007) και ο γηραιότερος αρχηγός της Μίλαν.

Η Ουντινέζε απάντησε άμεσα και πήρε εκ νέου το προβάδισμα με δράστη τον Μπέτο, τρία λεπτά αργότερα. Στο 70ο λεπτό, ο Εχιζίμπουε έγραψε το τελικό 3-1.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Σαλερνιτάνα έμεινε ισόπαλη με 2-2 κόντρα στη Μπολόνια με την ισοφάριση για τους “Ροσομπλού” να έρχεται από ασίστ του Κυριακοπούλου στον Λυκογιάννη.

Μόντσα και Κρεμονέζε μοιράστηκαν από έναν βαθμό στο τελικό 1-1.

Σασουόλο-Σπέτσια 1-0 (71΄πεν. Μπεράρντι)

Αταλάντα-Έμπολι 2-1 (58΄ Ντε Ρουν, 86΄ Χόιλουντ – 44΄ Εμπουέχι)

Μόντσα-Κρεμονέζε 1-1 (69′ Αουγκούστο-62′ Τσιοφάνι)

Σαλερνιτάνα-Μπολόνια 2-2 (7′ Πιρόλα, 64′ Ντία-11′ Φέργκιουσον, 73′ Λυκογιάννης)

Ουντινέζε-Μίλαν 3-1 (9΄ Περέιρα, 45+6΄ Μπέτο, 70΄ Εχιζίμπουε – 45+4΄ Ιμπραΐμοβιτς)