La Liga: Άνετες νίκες για Θέλτα και Ατλέτικο Μαδρίτης

Άνετες νίκες πήραν η Ατλέτικο Μαδρίτης και η Θέλτα

Στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της La Liga, τους τρεις βαθμούς της νίκης πήραν η Ατλέτικο Μαδρίτης και η Θέλτα.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε νίκησε με 3-0 τη Βαλένθια στο Μετροπολιτάνο και πανηγύρισε την 5η νίκη της στα έξι τελευταία παιχνίδια, ενώ διεύρυνε στα 10 παιχνίδια το αήττητο σερί της.

Στο 23ο λεπτό ο Γκριεζμάν άνοιξε το σκορ, στο 49΄ ο Καράσκο διαμόρφωσε το 2-0, ενώ ο Λεμάρ «έγραψε» το τελικό στο 67ο λεπτό. Οι «νυχτερίδες» είχαν βρει δίχτυα στο 29ο λεπτό, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, αφού ο διαιτητής ζήτησε τη βοήθεια του VAR.  Η ομάδα της Μαδρίτης εδραιώθηκε στην 3η θέση, με 51 βαθμούς, ενώ η Βαλένθια έμεινε στους 26 βαθμούς.

Η Θέλτα κατάφερε να πάρει τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς στη Βαρκελώνη με 0-3 επί της Εσπανιόλ. Η ομάδα του Κάρλος Καρβαλιάλ στο 26ο λεπτό άνοιξε το σκορ με το πλασε του Γκάμπρι Βέιγα. Οι φιλοξενούμενοι το 45’ διπλασίασαν τα τέρματά τουςς με πέναλτι του Ιάγκο Άσπας. Στην επανάληψη, η Θέλτα πέτυχε το 0-3 στο 82’ με τον Κάρλες Πέρες, πριν μειώσουν οι γηπεδούχοι στο 87’ με τον Γραγέρα.

Ισόπαλο 2-2 έληξε το ματς στο Βαγιέκας της Μαδρίτης το μεταξύ της τοπικής Ράγιο Βαγιεκάνο και της Χιρόνα. Δύο φορές προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι με Παλατσόν (23′) και Τρέχο (34′), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με τα δύο γκολ του Τσινγκάνκοφ (29′, 52′). Να σημειωθεί πως η Ράγιο έχασε πέναλτι με τον Τρέχο στο 43ο λεπτό.

Νωρίτερα, τη νίκη κρατούσε γερά στα χέρια της η Κάντιθ στην έδρα της Αλμερία, αλλά στο έβδομο λεπτό των καθυσερήσεων οι γηπεδούχοι κατάφεραν ν’ αποφύγουν την ήττα (1-1). Οι φιλοξενούμενοι πήραν έστω το βαθμό της ισοπαλίας και έκαναν ένα μικρό βήμα για την παραμονή τους στην κατηγορία και την επόμενη αγωνιστική σεζόν. Αντίθετα οι γηπεδούχοι παραμένουν σε εξαιρετικά δύσκολη θέση. Η Κάντιθ άνοιξε το σκορ με τον Ρότζερ στο 49ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Μελέρο στο 97′.

Βαγιαδολίδ-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-3 (74΄ Λάριν – 30΄ Μαρτίνεθ, 57΄ Γκουρουθέτα, 78΄πεν. Βέσγκα)

Αλμερία-Κάντιθ 1-1 (90’+ πεν. Μελέρο-49′ Ρότζερ)

Ράγιο Βαγεκάνο- Xιρόνα 2-2 (23′ Παλατσόν, 34′ Τρέχο-29′, 52′ Τσινγκάνκοφ)

Εσπανιόλ-Θέλτα 1-3 (87′ Γκραγκέρα-26′ Βέιγκα, 45′ πεν. Ασπας, 82′ Πέρεθ)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Βαλένθια 3-0 (23΄ Γκριεζμάν, 49΄ Καράσκο, 67΄ Λεμάρ)