Serie A: «Καρδιοχτύπησε» η Μίλαν με τη Μπολόνια

Ta εύκολα… δύσκολα έκανε η Μίλαν κόντρα στη Μπολόνια των 9 παικτών και πάτησε στην κορυφή της Serie A

Για την 9η αγωνιστική της Serie A, η Μίλαν νίκησε με 2-4 την Μπολόνια, η Σασουόλο με 3-1 την Βενέτσια και η Έμπολι πήρε διπλό παραμονής στην Σαλερνιτάνα με 2-4.

Μπολόνια – Μίλαν 2-4 (Ιμπραΐμοβιτς 49 (αυτ), Μπάροου 54′ – Λεάο 16′, Καλάμπρια 35′, Μπενασέρ 84′, Ιμπραΐμοβιτς 90′)

Στο Ρενάτο Νταλ’άρα, η Μίλαν νίκησε με 2-4 τη Μπολόνια και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι “ροσονέρι” ξεκίνησαν δυναμικά και βρέθηκαν προηγούμενοι στο ημίχρονο μπροστά με δύο τέρματα από τον Λεάο στο 16′ και τον Καλάμπρια 35′. H Μπολόνια, παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 20΄ απάντησε με την έναρξη του δευτέρου μέρους και αρχικά μείωσε με το αυτογκόλ του Ιμπραΐμοβιτς στο 49′ και ισοφάρισε με τον Μπάροου στο στο 54′ (2-2).

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έμειναν με 9 παίκτες στο 58′ και η Μίλαν πίεζε, βρήκε το ψυχικό σθένος και έκανε το 2-3 με τον Μπενασέρ στο 84′. Ο Ιμπραΐμοβιτς πήρε το αίμα του πίσω στο 90′ υπογράφοντας το τελικό σκορ (2-4).

Σασουόλο – Βενέτσια 3-1 (Μπεράρντι 37′, Χένρι(αυτ) 50′, Φρατέσι 67′ – Οκέρεκε 32′)

Στο Μαπέι Στέιντιουμ, η Σασουόλο νίκησε με 3-1 την Βενέτσια και πήρε ακόμα ένα τρίποντο στην μάχη της για τις θέσεις της Ευρώπης. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Οκέρεκε στο 32ο λεπτό αλλά η Σασουόλο απάντησε άμεσα με τον Μπεράρντι πέντε λεπτά αργότερα και στο δεύτερο μέρος πέτυχε δύο τέρματα με το αυτογκόλ του Χένρι στο 50′ και του Φρατέσι στο 67′.

Σαλερνιτάνα – Έμπολι 2-4 (Ρανιέρι 48′, Ισμαίλι(αυτ)55′ – Πιναμόντι 2′,45′, Κουτρόνε 11′ Στράντμπεργκ (αυτ) 13′)

Στο Σαλέρνο, η Έμπολι απέδρασε με χαρακτηριστική άνεση με 2-4 κόντρα στην Σαλερνιτάνα. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν τετράκις στο πρώτο μέρος με τον Πιναμόντι να σκοράρει δις στο 2′ και το 45′, τον Κουτρόνε στο 11′ και το αυτογκόλ του Στράντμπεργκ στο 13′. Η Σαλερνιτάνα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ με τους Ρανιέρι στο 48′ και το αυτογκόλ του Ισμαίλι στο 55′.