Τρίποντο για την Μπιλμπάο

Η Βαλένθια απέφυγε την ήττα, σπουδαίο τρίποντο για την Αλαβές και την Μπιλμπάο.

Για την 10η αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος , η Βαλένθια μοιράστηκε βαθμούς με την Μαγιόρκα στο «Μεστάγια». Στο «Μιραντίγια» η Αλαβές πήρε τη νίκη με 0-2 από την Κάντιθ η οποία συνέχισε να βυθίζεται στον βαθμολογικό πίνακα. Η Έλτσε έμεινε στο 2-2 με την Εσπανιόλ. Η Μπιλμπάο νίκησε την Βιγιαρεάλ με 2-1.

Βαλένθια-Μαγιόρκα 2-2

Στις καθυστερήσεις η Βαλένθια απέφυγε την ήττα από την Μαγιόρκα , αν και οι «νησιώτες» ήταν με δέκα  λόγω αποβολής του Λι έπαιξαν πιο συγκεντρωμένα και παραλίγο να πάρουν την νίκη. Ωστόσο ο Γκαγιά έκανε το τελικό 2-2 στο φινάλε του αγώνα.  Οι «νυχτερίδες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ από γκολ του Ροντρίγκες στο 32′ και ο Ντιακαμπί πέτυχε αυτογκόλ στο 38′. Όμως ο Γκέδες στο 90’+3 έκανε το 2-1 και Γκαγιά διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Κάντιθ-Αλαβές 0-2

Αν και οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων δεν κατάφεραν να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα. Για τους φιλοξενούμενους  ο Χοσέλου ήταν αυτός που έδωσε την νικη με τα δυο προσωπικά του γκολ στο 6’ (πεν) και 90’+1’.

Έλτσε-Εσπανιόλ 2-2

Αμφότερες οι ομάδες βολευτήκαν με το ισόπαλο αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Λούκας Μπογέ στο 23’, η νωχελική Εσπανιόλ βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος και έκανε το 1-2 γρήγορα με δράστες  τους Μορλάνες(51’) και Ραούλ Ντε Τομάς στο 52’. Η Έλτσε όμως έφερε το ματς στα ίσια στο 84’ με τον Ντάριο Μπενεντέτο.

Αθλέτικ Μπιλμπάο- Βιγιαρεάλ 2-1

Οι γηπεδούχοι  πανηγύρισαν τη δεύτερη διαδοχική νίκη τους στο πρωτάθλημα και παρέμειναν  υψηλά στον βαθμολογικό πίνακα.  Στο 14’ ο Ραούλ Γκαρθία έκανε 1-0 ο Κοκλέν  σο 32’ ισοφάρισε . Αλλά το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μουνιαΐν στο 77’ έδωσε την δεύτερη διαδοχική νίκη.