Serie A: Καθάρισε για τη Ρόμα ο Ντιμπάλα

Σημαντική νίκη της Ρόμα επί της Φιορεντίνα με πρωταγωνιστή τον Ντιμπάλα

Η Ρόμα νίκησε με 2-0 τη Φιορεντίνα στο Ολίμπικο, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Serie A και την κράτησε «ζωντανή» στο παιχνίδι της τετράδας.

Οι «βιόλα» ήταν μαχητικοί, καθώς από το 24ο λεπτό αναγκάστηκαν να παίζουν με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Ντόντο μέσα σε 20 λεπτά (4΄ η πρώτη κάρτα και στο 24΄ η δεύτερη).

Στο 40΄ δέχτηκαν το γκολ και προσπάθησαν στη συνέχεια να βρουν μια καλή αντεπίθεση, ωστόσο, τα πάντα τελείωσαν στο 82΄ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Ντιμπάλα κι έτσι δεν απέφυγαν την 7η ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Νάπολι-Γιουβέντους 5-1 (14΄, 65΄ Οσιμέν, 39΄ Κβαρατσκέλια, 55΄ Ραχμάνι, 72΄ Ελμάς – 42΄ Ντι Μαρία)

Κρεμονέζε-Μόντσα 2-3 (67΄ Τσιοφάνι, 83΄ Ντέσερς – 8΄ Τσιουρία, 19΄,55΄ Καπράρι)

Λέτσε-Μίλαν 2-2 (3΄αυτ. Ερνάντες, 23΄ Μπασιρότο – 58΄ Λεάο, 71΄ Καλάμπρια)

Ιντερ-Βερόνα 1-0 (3’ Μαρτίνεζ)

Σασουόλο-Λάτσιο 0-2 (45΄+3 Τζακάνι, 90΄+4 Φελίπε Άντερσον)

Τορίνο-Σπέτσια 0-1 (28΄πεν. Ενζολά)

Ουντινέζε-Μπολόνια 1-2 (10΄ Μπέτο – 59΄ Σανσόνε, 80΄ Ποσχ)

Αταλάντα-Σαλερνιτάνα 8-2 (5΄ Μπογκά, 19΄,54΄ Λούκμαν, 23΄ Σκαλβίνι, 38΄ Κουπμάινερς, 41΄ Χόιλουντ, 61΄ Έντερσον, 85΄ Τζορτέα – 10΄ Ντιά, 56΄ Καβίλια)

Ρόμα-Φιορεντίνα 2-0 (40΄,82΄ Ντιμπάλα)