Serie A: «Ξέφυγε» με Καλουλού η Μίλαν

Με σκόρερ τον Καλουλού, η Μίλαν νίκησε την Έμπολι και πήρε αέρα πέντε βαθμών από την Ίντερ.

Για την 29η αγωνιστική της Serie A, η Μίλαν επικράτησε με 1-0 της Έμπολι χάρη σε τέρμα του Καλουλού και έφυγε πέντε βαθμούς πάνω από την Ίντερ.

Οι “Ροσονέρι” με αυτό το τρίποντο παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας και έφτασαν τους 63 βαθμούς σε 29 αναμετρήσεις  με την Ίντερ να έχει 58 να δύο παιχνίδια λιγότερα. Η Έμπολι παρέμεινε στους 32 βαθμούς και την 13η θέση, δέκα βαθμούς πάνω από την 18η Βενέτσια και δεν διατρέχουν σαφή κίνδυνο για τα εναπομείναντα παιχνίδια.

Στον αγώνα η Μίλαν είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησε πρώτη με το σουτ του Φλορέντζι στο 9ο λεπτό που απεσώβησε ο Βικάριο.

Δέκα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι πέτυχαν το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης. Ο Καλουλού πήρε την μπάλα έκανε ένα σουτ στην αριστερή γωνία και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα της Έμπολι.

Ο Φλορέντζι δοκίμασε εκ νέου το πόδι του στο 36ο λεπτό αλλά δεν βρήκε εστία και η τελευταία καλή στιγμή της Μίλαν στο ματς ήρθε στο 45′ με την κεφαλιά του Ζιρού που έδιωξε ο Βικάριο.

Η μοναδική σημαντική ευκαιρία της η Έμπολι στο 51′, ο Ζουρκόφσκι βρέθηκε απέναντι στον Μενιάν με τον Γάλλο να λέει “όχι” στον επιθετικό των φιλοξενούμενων.

Σκόρερ: 19′ Καλουλού

Κάρτες: 93′ Τονάλι

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Μενιάν, Καλάμπρια, Τομόρι, Καλούλου, Φλορέντσι, Μπενασέρ (88΄Κρούνιτς), Τονάλι, Μεσίας (72΄Σαλεμάκερς), Κεσί (72΄Ντίας), Λεάο (83΄Ρέμπιτς), Ζιρού (83΄Ιμπραΐμοβιτς)

Έμπολι (Αουρέλιο Αντρεατσόλι): Βισάριο, Φιαμότζι (63΄Στογιάνοβιτς), Ρομανιόλι, Λουπέρτο, Κακάτσε (63΄Παρίσι), Μπαντινέλι (71΄Μπενάσι), Αλσάνι, Ζουρκόφσκι, Χέντερσον (63΄Κουτρόνε), Μπαϊράμι (71΄Ντι Φραντσέσκο), Πιναμόντι