Serie A: Με το δεξί στην πρεμιέρα η Μίλαν

Χάρη σε τέρμα του Ντίας η Μίλαν πήρε το διπλό στη Γένοβα κόντρα στη Σαμπντόρια.

Για την 1η αγωνιστική της Serie A, η Μίλαν νίκησε με 0-1 στο Λουίτζι Φεράρις τη Σάμπντορια και πήρε το τρίποντο στην πρεμιέρα της.

Η Μίλαν πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Μπαχίμ Ντίας στο 9ο λεπτό. Πιο συγκεκριμένα, ο Ισπανός εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Καλάμπρια, έκανε ένα κοντρόλ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με εξαιρετικό πλασέ.

Στο 19′ η Σαμπντόρια κέρδισε φάουλ, ο Γκαμπιαρντίνι ανέλαβε την εκτέλεση και ανάγκασε τον Μενιάν να στείλει την μπάλα κόρνερ.

Στο 26′ ο Κρούνιτς βρέθηκε στην περιοχή έκανε το σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε σε χαμηλό τέμπο με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν δίοδο προς τις περιοχές.

Η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 53ο λεπτό με το συρτό σουτ του Γκαμπιαρντίνι που έδιωξε ο Μενιάν.

Η Μίλαν απείλησε με τα δύο σουτ των Καλάμπρια και των Ντίας στο 62′ και στο 66′ που δεν απείλησαν την εστία της Σαμπντόρια.

Η τελευταία καλή στιγμή του παιχνιδιού με το σουτ του Ρέμπιτς κατέληξε άουτ.

Κίτρινες: Γκαμπιαρντίνι 33′, Μούρου 89′, Μπερεζίνσκι 93′ – Κιάερ 86′

Σαμπντόρια: Αουντέρο, Μπερεζίνσκι, Κόλλεϊ, Γιοσίντα, Αουγκέλο(Μουρού 72′), Καντρέβα, Θόρσμπι, Έκνταλ(Σίλβα 86′), Ντάρμσγκααρντ, Γκαμπιαρντίνι(Βέρε 72′), Κουαλιαρέλα

Μίλαν: Μενιάν, Κιάερ, Τομόρι, Καλάμπρια(Ρομανιόλι 88), Ερνάντες, Κρούνιτς, Τονάλι, Λεάο(Ρέμπιτς 69′), Ντιάς (Μπενασέρ 69′), Σαακεμάικερς(Φλορένζι 81′), Ζιρού