Serie A: Μια ανάσα από την στέψη η Ίντερ

Η Ίντερ πέρασε και από την Κροτόνε και περιμένει στραβοπάτημα της Αταλάντα για να στεφθεί πρωταθλήτρια.

Η Ίντερ ξεπέρασε και το εμπόδιο της Κροτόνε, την οποία και νίκησε με 0-2 εκτός έδρας. Πλέον περιμένει να χάσει βαθμούς η Αταλάντα στην έδρα της Σασουόλο, την Κυριακή του Πάσχα, ώστε να σηκώσει το Σκουντέτο. Έτσι η ομάδα του Κόντε θα σπάσει το σερί 9 χρόνων που κρατά η Γιουβέντους στην κορυφή του ιταλικού ποδοσφαίρου.

Στο “Έτσι ο Σίντα” συναντήθηκαν ο τελευταίος με τον πρώτο της βαθμολογίας στην Serie A. Έπειτα από 34 αγωνίστηκες η Ίντερ έφτασε τους 82 βαθμούς, ενώ η Κροτόνε έχει μείνει στους .

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την καλύτερη ευκαιρία. Οι νερατζούρι όσο περνούσε ο χρόνος αύξαναν την πίεση και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 69ο λεπτό, με τον Ρομέλου Λουκάκου. Το 0-2 διαμόρφωσε στο 90+3′ ο Αχράφ Χακίμι.

Κροτόνε: Κορντάτς, Τζιτζί, Γκολέμιτς, Μαγκαγιάν, Μολίνα, Μεσίας, Τσιγκαρίνι (46′ Ενρίκε), Μπεναλί (66′ Βούλιτς), Ρέτσα (38′ Περέιρα), Ουνάς (72′ Ριβιέρ), Νουάνκουο.

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι, Χακιμί, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Σένσι (65′ Έρικσεν), Νταρμιάν (66′ Πέρισιτς), Λουκάκου, Μαρτίνες (66′ Σάντσες).

ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ Η ΜΙΛΑΝ

Στο παιχνίδι της συμπολίτισσας Μίλαν, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι Νίκησε με 2-0 την Μπενεβέντο στο “Σαν Σίρο” και ανέβηκαν στην δεύτερη θέση με 69 βαθμούς. Αντίθετα η Μπενεβέντο βρίσκεται εντός της ζώνης του υποβιβασμού έχοντας 31 πόντους.

Οι ροσονέρι άνοιξαν από νωρίς το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με τον Τσαλχάνογλου. Το τελικό 2-0 που κλείδωσε την νίκη της Μίλαν πέτυχε ο Ερναντέζ με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Μίλαν: Τζ. Ντοναρούμα, Νταλότ, Τομόρι, Ρομανιόλι, Ερναντέζ (76′ Καλάμπρια), Κεσιέ, Μπενασέρ (46′ Τονάλι), Σάλεμακερς (76′ Καστιγέχο), Τσαλχάνογλου (86′ Ντίαθ), Λεάο (75′ Ρέμπιτς), Ιμπραχίμοβιτς

Μπενεβέντο: Μοντιπό, Ντεπάολι, Κλικ, Καλντιρόλα, Μπάρμπα, Νταμπό (86′ Τέγιο), Βιόλα, Ιονίτσα, Φαλκέ (55′ Ινσίνιε), Ιμπρότα, Λαπαντούλα (76′ Γκάιτς)