Serie A: Νέα γκέλα η Ίντερ, με ανατροπή η Νάπολι

Νέα ισοπαλία για την Ίντερ, με Οσιμέν πέτυχε την ανατροπή η Νάπολι

Για την 30ή αγωνιστική στη Serie A, η Ίντερ έχασε πάλι βαθμούς και έμεινε μακριά από την κορυφή, όπου η Νάπολι βρίσκεται προσωρινά, ισοβαθμώντας με τη Μίλαν που αγωνίζεται αργότερα (19/3, 21.45).

Ίντερ- Φιορεντίνα 1-1

Η Ιντερ συνέχισε τις μέτριες εμφανίσεις και παραχώρησε ισοπαλία (1-1) στο Μιλάνο με τη Φιορεντίνα.

Η ομάδα της Φλωρεντίας προηγήθηκε με τον Τορέιρα (50′), για να ισοφαρίσει ο Ντάμφρις πέντε λεπτά αργότερα. Στη συνέχεια οι “νερατζούρι” πίεσαν για ένα δεύτερο τέρμα, αλλά οι φιλοξενούμενοι κράτησαν και πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Έτσι η πρωταθλήτρια Ιταλίας έχασε αλλους δύο πολύτιμους βαθμούς στη διεκδίκηση του φετινού τίτλου, δίνοντας την ευκαιρία στη Μίλαν, εφόσον επικρατήσει απόψε (21:45) της Κάλιαρι να ξεφύγει με +6.

Νάπολι- Ουντινέζε 2-1

Η Νάπολι επικράτησε με 2-1 της Ουντινέζε στο Ντιέγκο Μαραντόνα, νικώντας με ανατροπή και με πρωταγωνιστή τον Οσιμέν.

Η ομάδα του Ούντινε προηγήθηκε με τον Ζεράρ Ντεουλοφέου (22′), αλλά στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Νιγηριανός διεθνής φορ των «παρτενοπέι» και με δύο δικά του γκολ ανέτρεψε το σκορ και χάρισε στην ομάδα του.

Με τη νίκη αυτή, έστω και προσωρινά είναι στο “ρετιρέ” με τη Μίλαν και την κράτησε “ζωντανή” στη μάχη για την κατάκτηση του φετινού «σκουντέτο».

Σασουόλο-Σπέτσια 4-1 (17΄πεν, 48΄ Μπεράρντι, 78΄ Αϊχάν, 81΄ Σκαμάκα – 36΄ Βέρντε)

Τζένοα-Τορίνο 1-0 (14΄ Πορτανόβα)

Νάπολι-Ουντινέζε 2-1 (52′, 63′ Οσίμεν-22′ Ντεουλοφέου)

Ίντερ-Φιορεντίνα 1-1 (55′ Ντάμφρις-50′ Τορέιρα)