Bundesliga: Πετάει «φωτιές» η Μπάγερν Μονάχου με σούπερ Λεβαντόφσκι

Με πρωταγωνιστή τον Λεβαντόφσκι, η Μπάγερν Μονάχου νίκησε την Ουνιόν Βερολίνου και ανέβασε τη διαφορά της από τη Ντόρτμουντ.

Για την 27η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερν Μονάχου πήρε θριαμβευτική νίκη κόντρα στην Ουνιόν Βερολίνου με 4-0 και είναι στο +7 από την δεύτερη Ντόρτμουντ με παιχνίδι περισσότερο.

Μια εύκολη βραδιά είχε η Μπάγερν Μονάχου, καθώς επικράτησε με 4-0 της Ουνιόν Βερολίνου. Ο Κομάν στο 16ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους Βαυαρούς και ο Νιανζού στο 25′ έκανε το 2-0. Η Μπάγερν Μονάχου πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με τρία γκολ, καθώς ο Λεβαντόφσκι στο 45′ με εκτέλεση πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Πολωνός με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 47ο λεπτό υπέγραψε τη νίκη της Μπάγερν.

Στο Φιρθ, Γκρόιτερ και Φράιμπουργκ έμειναν ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0) με τους φιλοξενούμενους να είναι ανώτεροι αλλά να μην μπορούν να σκοράρουν.

Η Μάιντς διέλυσε με 4-0 την Αρμίνια Μπίλεφελντ με το Μπούρκαρντ να σκοράρει δις στο 1′ και στο 75′ και τους Νιακατέ στο 68′ και τον Ίνγκβαρτσεν να προσθέτουν από ένα τέρμα.
Στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου, η Χέρτα ξεπέρασε εύκολα με 3-0 το εμπόδιο της Χοφενχάιμ. Ο Σταρκ στο 39ο λεπτό άνοιξε το σκορ, ο Μπελφοντίλ στο 63′ έκανε δύο τέρματα της Χέρτα και ο Τουσάρ στο 74′ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα των γηπεδούχων.

Στην Μερσεντές Μπενζ Αρίνα, η Στουτγάρδη νίκησε με ανατροπή 3-2 την Άουγκσμπουργκ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Χαν στο 6ο λεπτό. Η Στουτγάρδη απάντησε με τον Άντον στο 44ο λεπτό. Ο Γκρέγκοριτς έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Άουγκσμπουργκ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Ο Μαρμούς έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 79ο λεπτό και ο Τιάγκο στο 85′ ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Με νέο προπονητή τον Φέλιξ Μάγκατ, η Χέρτα Βερολίνου σημείωσε την καλύτερη εμφάνιση της και νίκησε με 3-0 τη Χοφενχάιμ και έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία και τη νέα σεζόν. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι έχασαν πολύτιμο έδαφος, στην προσπάθεια που κάνουν για να προλάβουν το «τρένο» του Champions League.

Μπόχουμ-Γκλάντμπαχ Διεκόπη στο 70΄ με το σκορ στο 0-2 (55΄ Πλεά, 61΄ Εμπολό)

Στουτγκάρδη-Άουγκσμπουργκ 3-2 (44′ Αντον, 79′ Μαρμούς, 82′ Τόμας-6′ Χαν, 45′ Γκρέγκοριτς)

Μάιντς-Αρμίνια Μπίλεφελντ 4-0 (1′, 75′ πεν. Μπούργκχαρντ-65′ πεν. Νιακατέ, 79′ πεν. Ινγκβαρτσεν)

Χέρτα Βερολίνου-Χοφενχάιμ 3-0 (39′ Σταρκ, 63′ Μπελφοντίλ, 74′ αυτ. Ράουμ)

Γκρόιτερ Φιρτ-Φράιμπουργκ 0-0

Μπάγερν Μονάχου-Ουνιόν Βερολίνου 4-0 (16΄ Κόμαν, 25΄ Κουασί, 45+1΄, 47΄ Λεβαντόφσκι)