Serie A: Νίκη της Γιουβέντους επί της Φιορεντίνα

Με γκολ του Κουαδράδο, η Γιουβέντους νίκησε τη Φιορεντίνα.

Μέτρια ξανά η Γιουβέντους, κατάφερε, όμως, στις καθυστερήσεις, χάρη στον Χουάν Κουαδράδο, να πάρει τη νίκη στο Τορίνο επί της Φιορεντίνα με 1-0, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Serie A.

Μετά την καλή εμφάνιση στο Champions League και τη νίκη επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (4-2), οι «μπιανκονέρι» επέστρεψαν στις μέτριες εμφανίσεις, αλλά κατάφεραν να λυγίσουν την αντίσταση των «βιόλα» στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με την εξαιρετική προσωπική ενέργεια του Κολομβιανού άσου. Να σημειωθεί, μάλιστα, πως η ομάδα της Φλωρεντίας αγωνίστηκε από το 73ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μιλένκοβιτς.

Η Αταλάντα νίκησε δύσκολα από το πρώτο ημίχρονο 2-1 στη Σαρδηνία την ουραγό της βαθμολογίας. Ο Πάσαλιτς έκανε το 0-1 στο 6΄ μετά τη σέντρα ου Τζαπακόστα, ισοφάρισε προσωρινά ο Ζοόο Πέδρο στο 27’ μετά ην προσπάθεια του Γοδίν για να κάνει στο 43΄ο Τζαπακόστα το 1-2 μετά την μπαλιά του Κοοπμέινερς.