Ρεάλ Μαδρίτης: Πάτησε κορυφή η «Βασίλισσα»

Έκανε το καθήκον της η Ρεάλ Μαδρίτης, νικώντας τη Βαγιεκάνο και ανέβηκε στην κορυφή της La Liga

H Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 2-1 της Βαγιεκάνο στο Μπερναμπέου, αποτέλεσμα που έφερε τους «μερένγκες» στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η «Βασίλισσα» προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο ημίχρονο με τα γκολ των Κρόος και Μπενζεμά. Η ομάδα του Αντσελότι έφτασε πολύ κοντά στο τρίτο τέρμα, τόσο με τον Μπενζεμά, όσο και με τον Βινίσιους. Αντί ωστόσο να έρθει το 3-0, ήρθε το 2-1 κόντρα στη ροή του αγώνα, όταν ο Φαλκάο μείωσε με κεφαλιά στο 76ο λεπτό.

Η Ρεάλ βρίσκεται στην πρώτη θέση με 27β, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στους 20β και στην 6η θέση.

Αλαβές- Λεβάντε 2-1

Νωρίτερα, η Αλαβές πέτυχε σπουδαία ανατροπή και νίκη με 2-1 επί της Λεβάντε στο «Μεντιθορόθα», με τον Χοσέλου να «χτυπά» δύο φορές στο τελευταίο τέταρτο. Αρχικά ισοφάρισε με πέναλτι και στο 91΄ χάρισε το «τρίποντο» στην ομάδα της Βιτόρια, που αφήνει πίσω το κακό της ξεκίνημα και ξεφεύγει από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ουραγός και χωρίς νίκη παρέμεινε μετά από 13 παιχνίδια η Λεβάντε.

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Κάντιθ 0-1 (6΄ Σάλβι Σάντσεθ)

Εσπανιόλ-Γρανάδα 2-0 (30΄ Πεντρόσα, 42΄ Ντε Τομάς)

Θέλτα-Μπαρτσελόνα 3-3 (52΄, 90+6΄ Ασπας, 74΄ Νολίτο – 5΄ Φατί, 18΄ Μπουσκέτς, 34΄ Ντεπάι)

Αλαβές-Λεβάντε 2-1 (77΄πεν., 90+1΄ Χοσέλου – 13΄ Ντε Φρούτος)

Ρεάλ Μαδρίτης-Ράγιο Βαγεκάνο 2-1 (14΄ Κρόος, 38΄ Μπενζεμά – 77΄ Φαλκάο)