Serie A: “Όρθια” στο Τορίνο η Ίντερ και στο +2 από τη Γιουβέντους

Χωρίς νικητή το ντέρμπι ανάμεσα σε Γιουβέντους και Ίντερ.

Στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Serie A, η Ίντερ έμεινε ισόπαλη 1-1 με τη Γιουβέντους στο “Allianz Stadium” και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η Γιουβέντους έχει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ντέρμπι στο 15ο λεπτό, με τον Ραμπιό να στρώνει τη μπάλα στον Κιέζα και εκείνον να κάνει το δυνατό σουτ με το αριστερό για τη στείλει έξω από το δεξί δοκάρι.

Μέσα σε τρία λεπτά η Ίντερ είχε δύο τελικές, με την κεφαλιά του Λαουτάρο Μαρτίνες στο 18′ να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Σέσνι και το δυνατό σουτ εκτός περιοχής του Τσαλχάνογλου στο 20′ να μη βρίσκει στόχο.

Οι γηπεδούχοι στο 27ο λεπτό άνοιξε το σκορ μέσα από συνεργασία του επιθετικού διδύμου της. Ο Κιέζα εφόρμησε από τα αριστερά τραβώντας πάνω του τρεις παίκτες της Ίντερ και την κατάλληλη στιγμή γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι, με τον Βλάχοβιτς να κάνει επαφή με τη μία και να στέλνει τη μπάλα χαμηλά στην αριστερή γωνία της εστίας του Ζόμερ.

Οι “νεραντζούρι” δεν άργησαν να απαντήσουν και ισοφάρισαν από το μονοκόμματο τελείωμα του Λαουτάρο, που «κάρφωσε» το πλασέ του στη γωνία μετά το γύρισμα του Τουράμ από τα δεξιά (1-1).

Το δεύτερο μέρος σε αντίθεση με το πρώτο δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό, με τα νεύρα και τις άμυνες να κυριαρχούν.

Κίτρινες: 11′ Καμπιάζο, 75′ Κουαδράδο, 79′ Κόστιτς

Γιουβέντους (Αλέγκρι): Σέσνι, Γκάτι, Μπρέμερ, Ρουγκάνι, Καμπιάζο, Μακένι, Νικολούσι (Λοκατέλι 61′), Ραμπιό, Κόστιτς (Σάντρο 89′), Κιέζα (Μίλικ 80′), Βλάχοβιτς (Κεν 80′)

Ίντερ (Ιντζάγκι): Ζόμερ, Νταρμιάν, Ντε Φράι, Ατσέρμπι, Ντάμφρις (Κουαδράδο 70′), Μπαρέλα (Φρατέζι 88′), Τσαλχάνογλου (Ασλάνι 83′), Μικίταριαν, Ντιμάρκο (Αουγκούστο 70′), Τουράμ (Αρναούτοβιτς 88′), Μαρτίνες

Σαλερνιτάνα-Λάτσιο 2-1 (55′ Κάστανος, 66′ Καντρέβα-43′ πεν. Ιμόμπιλε)

Αταλάντα-Νάπολι 1-2 (53′ Λουκμάν-44′ Κβαρατσχέλια, 79′ Ελμάς)

Μίλαν-Φιορεντίνα 1-0 (45΄+2 πεν. Ερναντές)

Κάλιαρι-Μόντσα 1-1 (10′ Ντοσένα-61′ Μάριτς)

Έμπολι-Σασουόλο 3-4 (4′ πεν. Καπούτο, 30′ Φατζίνι, 86′ Κοβαλένκο-12′ Πιναμόντι, 22′ Ενρίκε, 66′ πεν., 90’+ Μπεράρντι)

Φροζινόνε-Τζένοα 2-1 (34′ Σούλε, 90’+ Μοντερίσι-38′ Μαλινόφσκι)

Ρόμα-Ουντινέζε 3-1 (20′ Μαντσίνι, 81′ Ντιμπάλα, 90′ Ελ Σαράουϊ-57′ Τοβέν)

Γιουβέντους-Ίντερ 1-1 (27΄ Βλάχοβιτς – 33΄ Μαρτίνες)