Serie A : Παράταση στην γιορτή για την Ναπολι

Στην ισοπαλία κόλλησε η Νάπολι με την Σαλερνιτάνα.

Για την 32η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Σαλερνιτάνα χάλασε το πάρτι στη Νάπολι, καθώς η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι ήθελε τη νίκη για να πανηγυρίσει, και μαθηματικά, την κατάκτηση του τίτλου μετά από 33 ολόκληρα χρόνια, αλλά το τελικό 1-1, και ανέβαλε τη φιέστα για τους γηπεδούχους.

Το στάδιο «Ντιέγκο Μαραντόνα» γέμισε ασφυκτικά από τους φίλους των «παρτενοπέι», οι οποίοι άνοιξαν το σκορ με τον Ολιβέιρα (62′), αλλά οι φιλοξενούμενοι πάγωσαν τις εξέδρες με το γκολ ισοφάρισης του Ντία στο 84ο λεπτό.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν για το γκολ της νίκης, έχασαν ευκαιρίες, αλλά δεν βρήκαν ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα και έδωσαν νέο ραντεβού με τους φίλους τους για να πανηγυρίσουν το πολυπόθητο «σκουντέτο».