Serie A: Προχώρησαν με νίκες οι πρωτοπόροι

Μίλαν, Νάπολι και Ρόμα νίκησαν εύκολα ή δύσκολα, παίρνοντας το τρίποντο.

Για την 7η αγωνιστική της Serie A, η Μίλαν πήρε το διπλό στο Μπέργκαμο με 2-3 με αντίπαλο την Αταλάντα, η Νάπολι άλωσε τη Φλωρεντία με το 1-2 κόντρα στη Φιορεντίνα και η Ρόμα νίκησε με 2-0 την Έμπολι.

Στο Μπεντεκόντι, η Βερόνα νίκησε με 4-0 την Σπέτσια με τέρματα του Σιμεόνε στο 4′, του Φαραονί στο 15′, του Καπράρι στο 42′ και του Μπάσα στο 71′.

Στο Λουίτζι Φεράρις, Σαμπντόρια και Ουντινέζε έμειναν ισόπαλοι με 3-3 και μοιράστηκαν από έναν βαθμό. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Περέιρα στο 15′ και έκαναν δύο τα τέρματα τους με τον Μπέτι στο 43ο λεπτό. Η Σαμπντόρια είχε ισοφαρίσει προσωρινά με το αυτογκόλ του Στύγκεν Λάρσεν και έφερε ξανά το σκορ στα ίσια με τον Κουαλιαρέλα στο 48′ και πήρε το προβάδισμα με τον Καντρέβα στο 68′. Το τελικό 3-3 έγραψε ο Φορεστιέρι στο 82′.

Στο Ολίμπικο, η Ρόμα ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Έμπολι με 2-0. Ο Πελεγκρίνι στο 42′ έβαλε σε θέση οδηγού τους Ρωμαίους και ο Μικιταριάν στο 48ο λεπτό υπέγραψε το σκορ.

Στο Αρτέμιο Φράνκι, η Νάπολι πήρε τη νίκη με ανατροπή κόντρα στη Φιορεντίνα και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι Βιόλα πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Μαρτίνες στο 28′, αλλά η Ναπολιτάνοι με γκολ του Λοθάνο στο 39′ και του Ραχμάνι στο 50′ έφυγαν θριαμβευτές από τη Φλωρεντία.

Στο Μπέργκαμο, η Μίλαν επιβλήθηκε με 2-3 την Αταλάντα με το σκορ να κολακεύει τους γηπεδούχους. Ενδεικτικό είναι πως η Μίλαν προηγήθηκε με 3-0 χάρη σε τέρματα του Καλάμπρια στο 1ο λεπτό, του Τονάλι στο 43′ και του Λεάο στο 78′. Η Αταλάντα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ στο 2-3 με τα γκολ του Ζαπάτα στο 86′ και του Πάσαλιτς στο 94′.