Serie A: Πρώτη με 3Χ3 η Νάπολι, νικώντας τη Γιουβέντους

Ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς η Γιουβέντους, όμως στο τέλος ηττήθηκε από τη Νάπολι

Η Νάπολι ήταν η θριαμβεύτρια στο μεγάλο ματς της 3ης αγωνιστικής της Serie A κόντρα στη Γιουβέντους, με την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι να επικρατεί με 2-1 της «Βέκια σινιόρα» με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και να κάνει το “3 στα 3” που της επιτρέπει να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Σπαλέτι έχει μόνο νίκες στις τρεις πρώτες αγωνιστικές, με τη Γιουβέντους του Αλέγκρι να αγνοεί τη νίκη στα πρώτα τρία ματς, κάτι που είχε συμβεί τελευταία φορά στους Τορινέζους τη σεζόν 2015-16.

Η Γιουβέντους μπήκε καλύτερα στο ματς και με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου πάγωσαν το “Ντιέγκο Μαραντόνα”, όταν ο Κώστας Μανωλάς δεν μπόρεσε να κάνει σωστό κοντρόλ και επιχείρησε να γυρίσει τη μπάλα στον Οσπίνα, με τον Μοράτα να του κλέβει τη μπάλα και να εκτελεί τον Κολομβιανό κίπερ με πλασέ από πλάγια θέση.

Όσοι πίστεψαν εκείνη τη στιγμή πως οι φιλοξενούμενοι είχαν χρυσή ευκαιρία για το πρώτο τρίποντο της φετινής σεζόν, διαψεύστηκαν, αφού στο δεύτερο ημίχρονο η “Μεγάλη Κυρία” έπεσε θύμα ανατροπής από τη Νάπολι όπου δεν παράτησε το ματς και επωφελήθηκε με τη σειρά της τα παιδικά λάθη της αντιπάλου της.

Στο 57′ ο Σέζνι δεν μπόρεσε να μπλοκάρει τη μπάλα σε μακρινό σουτ του Ινσίνιε (έφτασε τα 400 ματς με την Νάπολι σε όλες τις διοργανώσεις) και έδωσε την ευκαιρία στον Πολιτάνο να πάρει το ριμπάουντ και να ισοφαρίσει σε 1-1 με διαγώνιο πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Οι Ναπολιτάνοι δεν έμειναν εκεί και στο 85′ βρήκε και δεύτερο γκολ ο Κουλιμπαλί, με τον Σέζνι να κρατάει αρχικά απαραβίαστη την εστία του σε παραλίγο αυτογκόλ του Κεν, αλλά στην εξέλιξη της φάσης να αδυνατεί να αποτρέψει το 2-1.

Νάπολι (Σπαλέτι): Οσπίνα, Ντι Λορέντσο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Ρούι (90′ Μαλκουί), Ανγκισά, Φαμπιάν, Έλμας (46′ Ούνας), Πολιτάνο (72′ Λοσάνο), Όσιμεν (90′ Πετάνια), Ινσίνιε (73′ Ζιελίνσκι)

Γιουβέντους (Αλέγκρι): Σέζνι, Ντε Σίλιο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Πελεγκρίνι (58′ Ντε Λιχτ), ΜακΚένι (72′ Ράμσεϊ) Λοκατέλι, Ραμπιό, Μπερναρντέσκι, Μοράτα (82′ Κεν), Κουλουσέβσκι