Serie A: Σε τροχιά Champions League η Αταλάντα, μία ακόμη ήττα η Γιουβέντους

Σημαντική νίκη πανηγύρισε η Αταλάντα, με τη Γιουβέντους να δέχεται μία ακόμη ήττα και να παραμένει εκτός των ευρωπαϊκών θέσεων

Λίγες ημέρες μετά τον διασυρμό της Γιουβέντους από την Τσέλσι στο Λονδίνο και την ήττα με 4-0 για το Champions League, η “Μεγάλη Κυρία” ηττήθηκε με 0-1 στο «Allianz Stadium» απ’ την καταπληκτική Αταλάντα, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Από την άλλη, η ομάδα του Αλέγκρι παραμένει στην 8η θέση της βαθμολογίας κι εκτός ευρωπαϊκών «εισιτηρίων». Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Αταλάντα στην έδρα των “μπιανκονέρι” μετά από 32 χρόνια!

Οι «μπεργκαμάσκι» ήταν πολύ συμπαγείς από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό και διατήρησαν μέχρι το φινάλε το «χρυσό» γκολ του Ζαπάτα από το 28′, φτάνοντας στην τρίτη σερί νίκη τους και 4η στα τελευταία 5 παιχνίδια τους.

Οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να βρουν νωρίς γκολ, και στη συνέχεια κράτησαν στην άμυνα, υποχρεώνοντας το σύνολο του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι στην πέμπτη του φετινή ήττα στο πρωτάθλημα, που επιβεβαιώνει την κακή κατάσταση στην οποία βρίσκεται αγωνιστικά ο σύλλογος.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τη Γιουβέντους να έχει μια ελαφρά υπεροχή έναντι της Αταλάντα, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Οι παίκτες του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι όμως ήταν εκείνοι που κατάφεραν να κάνουν το 1-0 με τον Ντουβάν Ζαπάτα στο 28ο λεπτό, σκορ το έμεινε μέχρι και τη λήξη του 45λεπτου.

Στο δεύτερο μέρος, όπως ήταν λογικό οι «μπιανκονέρι» να πιέσουν ασφυκτικά για να πετύχουν το τέρμα της ισοφάρισης, όμως κάτι τέτοιο συνέβη ποτέ, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν μέχρι το τέλος, παίρνοντας άλλη μία σημαντική νίκη.

Έμπολι- Φιορεντίνα 2-1

Η Φιορεντίνα προηγήθηκε στο «Κάρλο Καστελάνι» με το 11ο φετινό τέρμα του Ντούσαν Βλάχοβιτς στο πρωτάθλημα. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά η Έμπολι έφτασε στην ανατροπή: ο Φίλιπο Μπαντινέλι, που είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή στο ματς, ισοφάρισε στο 87’ και δυο λεπτά μετά ο Αντρέα Πιναμόντι διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Σαμπντόρια- Βερόνα 3-1

Μία ακόμη ανατροπή και στο «Μαράσι» της Γένοβας. Ο Αντριάν Ταμέζε έβαλε μπροστά στο σκορ τους «Έλληνες» στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το δεύτερο ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Με τους Αντρόνιο Καντρέβα, Άλμπιν Έκνταλ και Νικολά Μούρου να βρίσκουν δίχτυα, η «Σαμπ» ξέφυγε για τα καλά από τη ζώνη του υποβιβασμού.