Serie A: Στην τριάδα του βαθμολογικού πίνακα η Γιουβέντους

Με γκολ του Γκάτι, η Γιουβέντους πέρασε το εμπόδιο της Φιορεντίνα.

Για την 31η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Γιουβέντους πήρε τη νίκη με 1-0 επί της Φιορεντίνα, στο “Allianz Stadium”. Η ομάδα του Μισιμιλιάνο Αλέγκρι  είναι στην τριάδα με 62 βαθμούς και βρίσκεται στο -6 από τη δεύτερη Μίλαν και στο -17 από την πρωτοπόρο, Ίντερ. Στους 43 βαθμούς παρέμεινε η Φιορεντίνα.

Η Γιουβέντους ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχοντας ως όπλο την καλή της φόρμα από τη νίκη της με 2-0 επί της Λάτσιο. Ο Γουέστον ΜακΚένι υπέπεσε σε για οφσάιντ και δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Η «Γιουβε» όσο περνούσαν τα λεπτά πίεζε την Φιορεντίνα.

Το 1-0 το πέτυχε ο Γκάτι στο 21’ στην συνέχεια οι γηπεδούχοι απείλησαν, με τους Ντούσαν Βλάχοβιτς και  ΜακΚένι χωρίς αποτέλεσμα.

Οι «Βιόλα» με τον Μπιράγκι κόντεψαν να ισοφαρίσουν αλλά το σουτ ήταν άστοχο. Προς το τέλος του αγώνα,  η Φιορεντίνα άρχισε να παίρνει μέτρα  καθώς ένιωθε ότι μπορούσε να κερδίσει τον έναν βαθμό . Ωστόσο το 1-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε.