Serie A: Στοπ έβαλε η Αταλάντα στην Ίντερ, ντεμπούτο με γκολ για Ολιβέιρα

Τέλος το σερί νικών της Ίντερ, ονειρικό ντεμπούτο για Ολιβέιρα και του Δημήτρη Κεραμίτση με τη Ρόμα.

Για την 22η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Ίντερ έμεινε στην λευκή ισοπαλία με την Αταλάντα. Νίκη για την Ρόμα με 1-0 επί της Κάλιαρι ντεμπουτάρισαν οι Ολιβέιρα  και ο 17χρόνος Έλληνας αμυντικός Δημήτρης Κεραμίτσης.

Ύστερα από οκτώ σερί νίκες στο πρωτάθλημα η Ίντερ έμεινε στο 0-0 με την Αταλάντα παραμένοντας στην κορυφή με +2 από τη Μίλαν. Στο πρώτο ημίχρονο η Ίντερ ήταν αυτή που ξεκίνησε δυναμικά απειλώντας δύο φορές, με τους Τζέκο (16′) και  Σάντσες λίγο αργότερα. Στο 49′ ο Μούσο έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Πεσίνα και στο 59′ ο τερματοφύλακας της Αταλάντα ήταν σε ετοιμότητα σουτ του Τζέκο. Η Ίντερ πίεζε και έψαξε το γκολ, αλλά ο Τζέκο αστόχησε στο 71′.

Στην επανάληψη η Αταλάντα ξύπνησε κάπως και στο 79′ απείλησε με κεφαλιά του Πάσαλιτς και δύο λεπτά μετά με τον Μουριέλ, αλλά ο Χαντάνοβιτς έδιωξε το σουτ του. Ο έμπειρος τερματοφύλακας της Ίντερ είχε απάντηση και στο σουτ του Πάσαλιτς στο 87′.

Το 0-0 έμεινε ως το τέλος με την  Αταλάντα μένοντας στην τέταρτη θέση, με έναν βαθμό περισσότερο από τη Γιουβέντους η οποία έχει και ματς παραπάνω.

Η Ρόμα πήρε τη νίκη με 1-0 από την Κάλιαρι με δράστη ο Σέρτζιο Ολιβέιρα. Με τον  Πορτογάλο να ντεμπουτάρει με γκολ, καθώς  αποκτήθηκε πριν λίγες ημέρες ως δανεικός από την Πόρτο

Χρειάστηκε βέβαια να βάλει το χεράκι του κι άλλος ένας Πορτογάλος, ο τερματοφύλακας Ρουί Πατρίσιο, που -με τη βοήθεια του δοκαριού- πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Ζοάο Πέδρο στο 85΄.

Οι «τζιαλορόσι» ισοβαθμούν στην έκτη θέση με τη συμπολίτισσα Λάτσιο, ενώ το συγκρότημα από τη Σαρδηνία παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού. Ο Μπάμπης Λυκογιάννης πέρασε ως αλλαγή στο 80΄ για τους φιλοξενούμενους, αντικαθιστώντας τον Ντάλμπερτ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μουρίνιο έριξε στο ματς τον 17χρονο Δημήτρη Κεραμίτση, ο οποίος έκανε ντεμπούτο στην πρώτη ομάδα της Ρόμα.