Copa Africa: Στέρησε βαθμούς από την Ακτή η Σιέρα Λεόνε

Στο 93΄Σιέρα Λεόνε έκλεψε τον βαθμό από την Ακτή Ελεφαντοστού, βολευτήκαν με την ισοπαλία η Γκάμπια και το Μάλι. Εκτός μάλλον μένει η πρωταθλήτρια Αλγερία.

Για τον 5ο όμιλο του Κόπα Άφρικα η Σιέρα Λεόνε υποχρέωσε σε ισοπαλία 2-2 την Ακτή Ελεφαντοστού των πολλών αστέρων που έχασε πέναλτι στο 12΄ με τον Κεσιέ, προηγήθηκε δύο φορές με τους Αλέ (25΄) και Πεπέ (65΄), αλλά ένα γκολ του Μούσα Καμαρά στο 55΄ κι ένα του Αλχατζί Καμαρά στις καθυστερήσεις, έδωσαν τον πολύτιμο βαθμό στους σαφώς λιγότερο γνωστούς αντιπάλους τους. Οι«ελέφαντες» έφτασαν τους τέσσερις βαθμούς και λογικά θα πάρουν το εισιτήριο για τους «16» της διοργάνωσης, αλλά πλέον και η Σιέρα Λεόνε έχει σοβαρές πιθανότητες πρόκρισης.

Στον 6ο όμιλο, η Τυνησία είχε εύκολο έργο απέναντι στη Μαυριτανία, την οποία συνέτριψε 4-0 στη Λίμπε και διατήρησε τις ελπίδες της για πρόκριση στους «16». Δύο γκολ πέτυχε ο Καζρί και από ένα οι Ματλουτί και Τζαζίρι, ενώ οι νικητές έχασαν και πέναλτι με τον Μσακνί.

Γκάμπια και Μάλι κόλλησαν στο ισόπαλο 1-1 στην αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Κόπα Αφρικα, που έγινε στο Λίμπε του Καμερούν. Ο Ιμπραϊμα Κονέ ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έδωσε προβάδισμα στο 79΄ για το Μάλι, αλλά ο Μούσα Μπάροου απάντησε με τον ίδιο τρόπο στο 90΄ και έδωσε το βαθμό στη Γκάμπια. Ένα αποτέλεσμα που βόλεψε και τους δυο.

Οι πρωταθλητές Αφρικής Αλγερία δεν συνετίστηκαν  μετά την γκέλα της πρεμιέρας κόντρα στη Σιέρα Λεόνε (0-0),και γνώρισε την ήττα σοκ 1-0 από την Ισημερινή Γουινέα. Στο 70′ ο Εστεμπάν Ομπιάνγκ διαμόρφωσε  το τελικό σκορ και να χάρισε μια τεράστια νίκη στην ομάδα του.