Serie A: “Τεσσάρα” με ρεσιτάλ Ντίας η Μίλαν

Με πρωταγωνιστή τον Ντίας που πέτυχε δύο γκολ, η Μίλαν ξεπέρασε το εμπόδιο της Μόνζα.

Εύκολο βράδυ είχε η Μίλαν, καθώς επικράτησε με 4-1 της Μόνζα στο Σαν Σίρο και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή της Serie A.

Πλέον, οι Ροσονέρι μετρούν 26 βαθμούς μετά από έντεκα αγωνιστικές και ισοβαθμούν με την Νάπολι που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο. Ενώ, η ομάδα του Σίλβιο Μπερλουσκόνι παρέμεινε στην 14η θέση με 10.

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού ήταν ο Μπραχίμ Ντίας που συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις μετά το παιχνίδι με την Γιουβέντους που πέτυχε δύο τέρματα και γενικά ήταν εξαιρετικός σε όλο το διάστημα που αγωνίστηκε.

Αρχικά, ο Ισπανός άσος έδωσε κεφάλι στο σκορ στην ομάδα του με ωραίο τελείωμα στο 16ο λεπτό και στο 41′ έγραψε το 2-0. Ο Ορίγκι στο 65′ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της Μίλαν. Ο Ρανόκια πέντε λεπτά αργότερα μείωσε για την Μόνζα και στο 84′ ο Λεάο διαμόρφωσε το τελικό 4-1.