Παναιτωλικός-Ολυμπιακός: Πέρασαν από το Αγρίνιο οι “ερυθρόλευκοι”

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το Αγρίνιο επί του Παναιτωλικού – Επιστροφή για τον Κώστα Φορτούνη.

Νικηφόρο πέρασμα του Ολυμπιακού από το Αγρίνιο, καθώς επικράτησε με 0-2 του Παναιτωλικού για την 9η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο μέρος και έφτασαν έτσι στο «τρίποντο», έχοντας σκόρερ τον Πεπ Μπιέλ στο 50’ και τον Ματιέ Βαλμπουενά στο 82’.

Στο 82ο λεπτό πέρασε στο ματς ο Κώστας Φορτούνης, ο οποίος επέστρεψε σε επίσημο ματς ύστερα από 158 ημέρες (από το 2-3 κόντρα στην ΑΕΚ στις 17/5/2022).

Οι Πειραιώτες έτσι φτάνουν τους 17 βαθμούς, ενώ οι Αγρινιώτες μένουν στους 11.

Ο Ολυμπιακός πλέον στρέφεται στον εκτός έδρας αγώνα κόντρα στη Φράιμπουργκ στη Γερμανία (27/10), ενώ στο πρωτάθλημα την επόμενη Κυριακή (30/10) υποδέχεται τη Λαμία. Ο Παναιτωλικός από την πλευρά του, το προσεχές Σάββατο (29/10) αντιμετωπίζει τον Ιωνικό στη Νεάπολη.

Το ματς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Μίτσελ, με τον Πασχαλάκη στο τέρμα, Άβιλα, Παπασταθόπουλο, Ντόι, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ στον άξονα, Μπιέλ, Μασούρα στα άκρα, Χάμες δεκάρι και Μπακαμπού στην κορυφή.

Στο 3’ ο Κολοβός πλάσαρε μέσα από την περιοχή με τη μπάλα να περνά άουτ. Ενώ στο 9’ πρώτα ο Μόρσεϊ και στη συνέχεια ο Χουχούμης είχαν σουτ που κόντραραν.

Στο 18’ ο Μόρσεϊ σούταρε από διαγώνια θέση αλλά αστόχησε.

Στο 19’ ο Ρέαμπτσιουκ ανατράπηκε στο όριο της περιοχής από τον Σενγκέλια, με τους «ερυθρόλευκους» να φωνάζουν και τον διαιτητή να μην δίνει κάτι.

Στο 20’ ο Χάμες έβγαλε ωραία μπαλιά στον Μασούρα, εκείνος πήγε να δώσει στον Μπιέλ, αλλά υποδείχθηκε από τον επόπτη σε αντικανονική θέση.

Ενώ στο 24’ ο Χάμες εκτέλεσε φάουλ, ο Παπασταθόπουλος έπιασε κεφαλιά που μπλόκαρε ο Στεργιάκης. Και στο 34’ ο Μπακαμπού σούταρε και η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Στο 43’ ο Μπιέλ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει καλό πλασέ.

Ο Ολυμπιακός στην πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο προηγήθηκε. Στο 50’ μετά από προσπάθεια του Μπακαμπού, ο Χάμες έστρωσε με τακουνάκι στον Μπιέλ, ο οποίος από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή έκανε δύσκολο πλασέ και πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ για το 0-1.

Στο 55’ ο Μασούρας σκόραρε, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ. Ενώ στο 58’ ο Χάμες εκτέλεσε κόρνερ και ο Παπασταθόπουλος έπιασε κεφαλιά που σταμάτησε στα σώματα.

Από το 72ο λεπτό, που ο Παπασταθόπουλος έδωσε τη θέση του στον Σαμασέκου, ο Εμβιλά γύρισε στο κέντρο της άμυνας.

Και στο 82’ ο Ολυμπιακός πέτυχε και το δεύτερο γκολ του. Ο Χάμες έφωσε ωραία στον Βαλμπουενά, ο Γάλλος ελίχθηκε εξαιρετικά μέσα στη μεγάλη περιοχή και με σουτ νίκησε τον Στεργιάκη για το 0-2.

Στο 89ο λεπτό, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Κώστας Φορούνης, επιστρέφοντας σε επίσημο ματς μετά από 158 ημέρες.

Στο 90’+1’ σε εκτέλεση φάουλ, ο Πασχαλάκης δεν βγήκε καλά, έχασε τη μπάλα από τα χέρια του η οποία κατέληξε κόρνερ και ενώ δεν δόθηκε επιθετικό φάουλ υπέρ του.

Στο 90’+3’ ο Ελ Αραμπί έκανε διαδιχικές προσποιήσεις αλλά το σουτ του έσωσε ο Λιάβας. Και ένα λεπτό μετά, το σουτ του Γκάρι Ροντρίγκες πέρασε εκτός.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Στεργιάκης, Αποστολάκης (67’ Λιάβας), Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης, Μλάντεν (83’ Φλόρες), Μάρτενσον, Ντίας (67’ Ντουάρτε), Σενγκέλια (83’ Χατζηθεοδωρίδης), Κολοβός, Μόρσεϊ (76’ Ζοάο Πέδρο)

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Άβιλα, Παπασταθόπουλος (72’ Σαμασέκου), Ντόι, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ, Μπιέλ (89’ Γκάρι Ροντρίγκες), Μασούρας (72’ Βαλμπουενά), Χάμες (89’ Φορτούνης), Μπακαμπού (54’ Ελ Αραμπί)