Serie A: Τρίποντο για την Ρόμα

Ο μαέστρος Ντιμπάλα διευθύνει τους Ρωμαίους.

Για την 9η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Νάπολι επικράτησε με 4-1 με την  Κρεμονέζε. Η Τορίνο απέφυγε την ήττα στα τελευταία λεπτά με την Έμπολι.

Η Νάπολι νίκησε εκτός έδρας με 4-1την Κρεμονέζε. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι προηγήθηκε στο σκορ με το πέναλτι του Πολιτάνο (26′), οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ντέσερς (47′) και ο Τζιοβάνι Σιμεόνε έδωσε ξανά την πρωτοπορία στους «παρτενοπέι» με το γκολ του στο 78’, ενώ στις καθυστερήσεις ο Λοζάνο πρώτα και μετά ο Ολιβέρα διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Στο «Φρίουλι η Αταλάντα  προηγήθηκε μέσα στην έδρα της Ουντινέζε με 2-0 και πήρε σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη. Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο τελικό 2-2.   Νωρίτερα, με το εκπληκτικό γκολ του Ματία Ντέστρο στο 49’, με ανάποδο ψαλίδι, η Εμπολι προηγήθηκε μέσα στο Τορίνο επί της τοπικής ομάδας, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει τη μεγάλη νίκη. Στο 90’ η «γκρανάτα» κατάφερε με τον Λούκιτς να ισοφαρίσει και ν’ αποφύγει την ήττα.

Η Ρόμα σημείωσε την δεύτερη διαδοχική με 2-1 επί της Λέτσε. Οι Ρωμαίοι δυσκολευτήκαν  στην καλά οργανωμένη Λέτσε. Οι Τζιαλορόσι προηγήθηκαν μόλις στο 6′ με τον Σμόλινγκ. Οι φιλοξενούμενοι στο 39’ με τον Στρεμφέτσα έφεραν το ματς στα ίσια. Όμως ο Ντιμπαλά έκανε το τελικό 2-1 στο 90’ από τα έντεκα βήματα.