Serie A: Άλωσε με τριάρα το Τορίνο η Φιορεντίνα

Μεγάλη νίκη για τους «βιόλα», που έφυγαν με τριάρα από το Τορίνο.

Η Φιορεντίνα υποχρέωσε την Γιουβέντους στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, νικώντας την με 3-0 στο «Allianz Stadium» του Τορίνο, για την 14η αγωνιστική της Serie A.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Γιουβέντους στο πρωτάθλημα. Οι «μπιανκονέρι» βρίσκονται στην 4η θέση με 24 βαθμούς. Η Μεγάλη Κυρία έχει και ματς λιγότερο, καθώς θα διεξαχθεί κανονικά το παιχνίδι απέναντι στην Νάπολι, για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Από την άλλη πλευρά, η Φιορεντίνα που μετρούσε 8 αγώνες χωρίς νίκη. Οι «βιόλα» έφτασαν τους 14 πόντους, ανεβαίνοντας στην 15η θέση.

Η Φιορεντίνα αιφνιδίασε τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό προηγήθηκε. Ο Βλάχοβιτς μετά από πάσα του Ριμπερί, βγήκε τετ α τετ με τον Σέζνι, νικώντας τον για το 0-1.

Τα πράγματα για την Γιουβέντους έγιναν ακόμη χειρότερα, όταν στο 17ο λεπτό η ομάδα του Πίρλο έμεινε με παίκτη λιγότερο. Ο Κουαδράδο μετά και από χρήση του VAR, αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα, για άσχημο μαρκάρισμα πάνω στον Καστροβίλι.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 26′ να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, αλλά ο Σέζνι είπε όχι με δύσκολη επέμβαση, σε σουτ του Καστροβίλι. Ενώ ο Ρονάλντο στο 33ο λεπτό και μετά από ωραία ατομική ενέργεια, αστόχησε από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή, χάνοντας την καλύτερη ευκαιρία για την Γιουβέντους στο ημίχρονο.

Η Γιουβέντους προσπάθησε να ψάξει την ισοφάριση στο δεύτερο μέρος, αγωνιζόμενη με ένα επιθετικό σχήμα. Ωστόσο, η Φιορεντίνα βρήκε εκείνη το τέρμα που «κλείδωσε» την νίκη. Στο 76ο λεπτό, οι «βιόλα» έκαναν το 0-2, όταν μετά από σέντρα του Μπιράγκι ο Άλεξ Σάντρο δεν κατάφερε να διώξει με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του. Το τελικό 0-3 πέτυχε ένας πρώην Γιουβεντίνος, ο Μάρτιν Κάσερες με προβολή, μετά από ασίστ του Μπιράγκι, στο 81ο λεπτό.

ΤΗΣ ΕΔΕΙΞΕ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ… Ο ΜΕΣΙΑΣ

Τη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα πήρε η Κροτόνε. Μετά την Σπέτσια, οι νεοφώτιστοι νίκησαν και την Πάρμα εντός έδρας, με 2-1. Η Κροτόνε έφτασε τους 9 βαθμούς, αλλά παραμένει εντός της ζώνης του υποβιβασμού. Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους, ήταν ο Μεσίας που πέτυχε δύο τέρματα, στο 24ο και 44ο λεπτό. Το μόνο που κατάφερε η Πάρμα ήταν να μειώσει στο 57′ με τον Κούκα.