Serie A: Έκανε την ανατροπή η Αταλαντα

Νάπολι και Αταλάντα κονταροχτυπηθήκαν αλλά οι «Μπεργκαμάσκοι» ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα».

Για την 16η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Αταλάντα πήρε την νίκη με ανατροπή 2-3 από την Νάπολι.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το ματς είχε ρυθμό και είχε χαρακτήρα ντέρμπι, καθως υπήρχαν συνεχόμενες ανατροπές του σκορ.Στο  7′ ο Ρουσλάν Μαλινόβσκι άνοιξε το σκορ, οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια στο 40’ με τον Ζιελίνσκι. Στο 47’ το γκολ του Μέρτενς  έδειχνε ότι οι βαθμοί θα πάνε στους «παρτενοπέι». Ωστόσο ο Ντεμιράλ στο 66’ και Φρόιλερ στο 71’ έδωσαν πολύτιμο τρίποντο.

Πλέον η Νάπολι είναι στην 3η θέση της βαθμολογίας και στο -2 από την κορυφή με 36 βαθμούς, ενώ η Αταλάντα είναι στην 4η θέση με 34 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Νάπολι: Οσπίνα, Ντι Λορέντζο, Μάριο Ρουί, Ραχμάνι, Ζέσους, Μαλκουί (85’ Πολιτάνο), Λομπότκα (56’ Ντέμε), Ζιελίνσκι, Λοσάνο (67’ Ουνάς), Μέρτενς (67’ Πετάνια), Ελμάς

Αταλάντα: Μούσο, Τολόι, Παλομίνο, Ντεμιράλ, Τζαπακόστα (46’ Χάτεμπουρ), Μέλε (83’ Ντζιμσίτι),  Φρόιλερ, Ντε Ρόουν, Μαλινόβσκι (73′ Πάσαλιτς), Πεσίνα (56’ Ίλιτσιτς), Σαπάτα (83′ Μουριέλ)